archirama.pl

Wirtualna rewitalizacja Łodzi

Nowy projekt Nizio Design International ma pomóc w przełamaniu złej prasy Łodzi

Rewitalizacja Łodzi. Projekt narzędzia promocyjnego przygotowało biuro Nizio Design International

Rewitalizacja Łodzi. Projekt narzędzia promocyjnego przygotowało warszawskie biuro Nizio Design International, znane m.in. z przygotowania koncepcji stałych wystaw dla wielu nowych muzeów

Fot: Nizio Design International - materiały prasowe

Do Łodzi przylgnęła etykietka miasta z poważnymi problemami. Bezrobociem, malejącą liczbą mieszkańców (140 000 w ciągu ostatnich 25 lat), złym stanem infrastruktury. Bywa nazywa polskim Detroit. Władze miasta usilnie próbują zmienić wizerunek miasta, prezentując jego historię, industrialna architekturę i filmowe tradycje.

Design promuje Łódź

W kwietniu 2016 zaprezentowany został nowy pomysł na promocję miasta. Warszawskie biuro projektowe Nizio Design International zaprojektowało system narzędzi, które mogą zostać wykorzystane w różnych sytuacjach. Znalazły się w nim instalacja przestrzenna, prezentacja, stanowisko multimedialne, wystawa, gadżet promocyjny, aplikacja oraz scenariusz konferencji. Dzięki zróżnicowaniu środków przekaz ma dotrzeć do różnych grup, od dzieci po specjalistów zajmujących się rewitalizacją. Każdy z elementów został przygotowany w czterech wersjach językowych, a nacisk położony na stronę graficzną ma nadać prezentacjom uniwersalny charakter.  

Wystawa zestawia stare i współczesne fotografie charakterystycznych łódzkich obiektów. Jej uzupełnieniem jest stanowisko z monitorem dotykowym umożliwiającym grę. Edukacyjna zabawa pozwala np. umieszczać nowe bryły w miejskiej przestrzeni, a więc samodzielnie prowadzić rewitalizacje Łodzi. 

Rewitalizacja czyli szansa

Głównym celem projektu jest pokazanie programu rewitalizacji jako atutu Łodzi. Konferencja  pod hasłem Rewitalizacja jako uniwersalna forma rozwoju miast ma pokazać potencjał Łodzi i podtrzymać zainteresowanie tematem rewitalizacji. To zagadnienie coraz częściej poruszane. Próby z Polski i innych krajów pokazały, jak wiele trudności wiąże się z wdrożeniem kosztownych programów naprawczych. Samo odświeżenie architektury niewiele daje, a niekiedy rodzi wręcz nowe problemy z gentryfikacją na czele. Z drugiej strony – władze miasta nie mają wyjścia i muszą podjąć się tego trudnego zadania. Bez poprawy wizerunku, a przede wszystkim samej przestrzeni miasta trudno liczyć na przyciągnięcie inwestorów i poprawę sytuacji ekonomicznej. Nowy projekt Nizio Design będzie wykorzystany m.in. w kampanii na rzecz przyznania Łodzi praw do organizacji Wystawy International EXPO 2022. Miejscem wystawy miałyby być m. in. kompleks elektrowni EC-1, a szerzej Nowe Centrum Łodzi. Światowej klasy targi to wielkie wyzwanie organizacyjne, ale też szansa dla lokalnej gospodarki. Czy starania o organizacje Expo 2022 zostaną uwieńczone sukcesem, okażę się w 2017 roku.
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Nizio Design International - materiały prasowe, Nizio Design International
Data publikacji: 29.04.2016 12:03

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.