Design
DESIGN

Współczesna architektura, design i moda w Wiedniu

  • Komentarze

Nowe Biennale w Wiedniu. Od współczesnej architektury do robotyki
Fot: Vienna Biennale 2015: Ideas for Change

Trwa Wiedeńskie Biennale 2015; organizatorzy mówią o nowej erze modernizmu i zmianach porównywalnych z rewolucją przemysłową

Wydana kilka lat temu książka Erika Brynjolfssona i Andrew McAfee'ego „Wyścig z maszyną“ („Race Against the Machine“) odbiła się głośnym echem w wielu środowiskach. Zdaniem autorów, właśnie trwa proces bezpowrotnego znikania setek tysicy miejsc pracy. Samo zjawisko to nic nowego, podobny proces był częścią rewolucji przemysłowej. Tyle, że tym razem stare zawody nie zostają zastąpione przez nowe. W XIX wieku fabryki przyciągały mieszkańców wsi, w XX wieku rozwijał się sektor usług. W XXI wieku miejsc pracy może zabraknąć – zbyt wiele nisz zostanie zajętych przez roboty. Według futurologów „zagrożone wyginięciem“ są takie zawody, jak kierowca, kasjer czy pracownik baru z hamburgerami. Niepewna przyszłość czeka też szeregowych urzędników i całą rzeszę innych osób.

Wiedeńskie biennale bada możliwości i zagrożenia, które mają nas wszystkich czekać w całkiem niedalekiej przyszłości. Interdyscyplinarność oraz powiązanie aspiracji artystycznych z kreatywną gospodarką to główne wątki łączące wydarzenia biennale. W organizację wydarzeń włączyły się takie instytucje, jak Kunsthalle Wien, Angewandte Innovation Laboratory Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu, Centrum Architektury w Wiedniu.
W programie między innymi: sztuka i design w megamiastach od Hong Kongu po Rio de Janeiro; spojrzenie na zmiany zachodzące w Bukareszcie po opadnięciu Żelaznej Kurtyny; życie w Wiedniu, mieście modernizmu.

Wybrane wystawy:
2051: Smart Life in the City.
Miasto przyszłości – czy rzeczywiście będzie dobrym miejscem do życia, wywierającym mniej destrukcyjny wpływ na środowisko, dostosowanym do potrzeb starzejącego się społeczeństwa?

Uneven Growth: Tactical Urbanisms for Expanding Megacities.
Za dwadzieścia lat większa część ośmiomiliardowej populacji Ziemi będzie mieszkać w miastach. I będzie biedna. Nierówności społeczne mogą się okazać jednym z najważniejszych problemów przyszłych metropolii.  

Mapping Bucharest: Art, Memory, and Revolution 1916–2016. Rumuńska sztuka ostatniego stulecia.  

Vienna Biennale 2015: Ideas for Change
11.06.2015 - 04.10.2015
Wiedeń (różne miejsca)
Więcej www.viennabiennale.org

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Vienna Biennale 2015: Ideas for Change
Data publikacji: 10.07.2015 15:53
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.