Design
DESIGN

Współczesna architektura, modernizm i buty

  • Komentarze

Szkic mobilnego pawilonu wystawowego, Jakub Szczęsny

Szkic mobilnego pawilonu wystawowego mieszczącego ekspozycję prac Bernarda Rudofsky'ego. Projekt: Jakub Szczęsny

Fot: Jakub Szczęsny

Bernard Rudofsky był architektem, teoretykiem współczesnej architektury, projektantem butów i wnętrz, człowiekiem z pasją, cholerykiem... Twórczość i poglądy niezwykłego projektanta ma zaprezentować nowa wystawa przygotowywana przez Jakuba Szczęsnego

Stararchitekt czy rewolucjonista?

Bernard Rudofsky był modernistą z prawdziwego zdarzenia – projektantem, który chciał zmieniać życie swoich współczesnych i przyszłych pokoleń. Nie ograniczał się przy tym do architektury. Ta dziedzina, mimo architektonicznego wykształcenia, wydawała mu się zbyt ciasna. Krytykował buty i ubrania, z pasją narzekał na meble, pokoje kąpielowe i łóżka. I wszystkie te rzeczy zamierzał zmienić.
Urodzony na Morawach w 1905 roku projektant spędził życie w podróży. Pracował m.in. w Niemczech, we Włoszech, w Brazylii, wreszcie w Stanach Zjednoczonych. Niemal każdego roku wyruszał w wielomiesięczne wędrówki. Pisał książki, projektował budynki, był zapalonym kolekcjonerem, nauczycielem, projektantem i historykiem społeczeństwa. Był pierwszym kustoszem działu architektury MOMA w Nowym Jorku, wykładał na uniwersytecie w Yale, na MIT, na Copper-Hewitt, na uniwersytecie Waseda w Tokio oraz w Royal Academy of Fine Arts w Kopenhadze.

Współczesna architektura bez architekta

Rudofsky największy wpływ na współczesną myśl architektoniczną wywarł poprzez serię kontrowersyjnych wystaw w MOMA w latach 40., 50. i 60. XX wieku. Do dziś cenione są też jego liczne książki (m. in. Architektura bez architektów), które nadal mogą być źródłem wielu trafnych spostrzeżeń na temat architektury, przedstawionych w zabawny, pełen przewrotnego sarkazmu sposób. Inspirujące są też jego niezwykle szerokie zainteresowania: od architektury wernakularnej po produkcję sandałów i japońskie toalety. Sprzeciwiał się dominacji zachodniego sposobu patrzenia na historię architektury, na pojęcie komfortu i użyteczności, globalnej supremacji stylów budownictwa zrodzonych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Ważny jest kontekst

Istotnym postulatem Rudofsky’ego było też otwarcie architektury na otoczenie, kontekst, w którym funkcjonuje. Badał te związki podczas swoich licznych podróży po całym świecie, do różnych krajów, kultur i stref klimatycznych, fotografując, rysując i opisując setki rozwiązań wymyślonych przez zwykłych ludzi —nieposiadających wykształcenia architektonicznego, a opierających się jedynie na wielopokoleniowym doświadczeniu i kreatywności jednostek. W XXI wieku hasła budownictwa energooszczędnego i zrównoważonego rozwoju stają się coraz ważniejsze. Idee Rudofsky’ego wydają się w tym kontekście szczególnie wartościowe i godne przypomnienia. Ta idea leżała u podstaw stworzenia poświęconej mu monograficznej wystawy, która mogłaby przybliżyć jego dokonania.

Wystawa w mobilnym pawilonie

Kuratorem planowanej ekspozycji jest Jakub Szczęsny, projektant Domu Kereta, znanego także jako najwęższy dom świata, jeden z założycieli grupy projektowej CENTRALA Design Task Force, działającej na polu architektury budynków i wnętrz, urbanistyki i krytyki architektonicznej.
Wystawa ma być prezentowana w specjalnie do tego celu zaprojektowanym mobilnym pawilonie. Wystawa ma odwiedzić
Ostrawę, Wrocław, Pragę, Wilno, Budapeszt, Lublanę, Sofię i Istanbuł.  Podróżujący po świecie pawilon będzie podobnie jak budynki samego Rudofsky’ego otwarty na otoczenie. Jakub Szczęsny wykorzystał w projekcie drzwi zintegrowane firmy Centor, umożliwiające czasowe usunięcie ścian. Wyprodukowane w drukarkach 3D makiety będą eksponowane na wolnym powietrzu.
Kurator nie podaje jeszcze terminu ukończenia pawilonu ani daty ekspozycji.


przeczytaj rowniez
Autor: Centrala
Zdjęcia: Jakub Szczęsny
Data publikacji: 24.06.2015 15:26
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.