archirama.pl

Współczesne aranżacje wnętrz w Essen. Red Dot Award dla Polaków

Konkurs Red Dot Award rozstrzygnięty! W kategorii Product Design pięć nagród trafiło do polskich pracowni projektowych i firm. Ascetyczne bryły, materiały retro, praktyczne produkty – przedstawiamy nagrodzone projekty

Fotel z kolekcji Clapp, zaprojektowanej przez Piotra Kuchcińskiego

Fotel z kolekcji Clapp, zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego, przywołuje klasyczne rozwiązania polskiego wzornictwa z lat 50. i 60., od kilku lat modnego i poszukiwanego

Fot: NOTI

Nagroda Red Dot Award przyznawana jest od 1955 roku, ale zaledwie kilka lat temu w gronie laureatów zaczęli pojawiać się polscy projektanci i producenci. W tym roku z Essen do Polski powędrowało pięć Czerwonych Kropek, przyznanych przez międzynarodowe jury bardzo różnorodnym produktom.

Red Dot dla Drop

Czysta bryła, płynne linie, oszczędna kolorystyka – zaprojektowane przez Emo Design lampy Drop kojarzą się z oszczędnym skandynawskim wzornictwem, ale ich twórcy mają siedzibą we Włoszech. Neutralne, nie narzucające się lampy są przeznaczone do oświetlania przestrzeni publicznych. Projektanci podkreślają, że ich lampa jest przyjazna środowisku. Diody LED oznaczają znacznie mniejsze, niż w tradycyjnych systemach zużycie energii, a aluminiowy korpus nadaje się do recyklingu. Lampy zaprojektowane zostały dla marki Rosa.

Wzornictwo z lat 50. nagrodzone Czerwoną Kropką? 

Meble z kolekcji Clapp, zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego, na pierwszy rzut oka kojarzą się z tak modną stylistyką lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Projektant sięgnął po szlachetne, tradycyjne materiały. Kolorystyka jest stonowana, a bryły mebli kojarzą się z wygodą. To z pewnością mebel przeznaczony nie tylko dla hipsterów.  Kolekcja zaprojektowana została dla marki Noti, a po raz pierwszy meble można było zobaczyć na Łódź Design Festival 2013.
Piotr Kuchciński otrzymał Red Dot Award już po raz drugi. W 2013 roku uwagę jury zwróciły stoliki H2, z ofert Balma.

DOT

Kuszenie nazwą? Lustro DOT zaprojektowane zostało przez Katarzynę Okińczyc (Meble 21) dla marki Miior. Lustro ma bardzo prostą formę, ale zaawansowane, jak na tak prosty mebel funkcje. Dzięki wbudowanemu mechanizmowi jednym ruchem można odsunąć lustro od ściany, ustawiając je zależnie od potrzeb. Oświetlenie LED z przyciskiem dotykowym sprawia, że w każdej pozycji szklana tafla jest równomiernie oświetlona, niezależnie od stałych lamp zamontowanych w łazience.

OXeN, czyli zrównoważone projektowanie

Utylitarna forma i praktyczne zastosowanie –  jednostka odzysku ciepła z oferty firmę Flowair zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. Odzyskując ciepło z wentylacji, system ogranicza straty energii traconej wraz z powietrzem wypompowywanym z pomieszczenia. Choć OXeN nie przyda się raczej właścicielowi domu jednorodzinnego, w większych bryłach może się okazać bardzo przydatny – system odzysku ciepła sprawdza się np. w salach ekspozycyjnych czy sportowych, a także centrach handlowych.

Współczesne wzornictwo w każdym sklepie?

Kasa K10 (Elzab) to projekt Ergo Design. Kasa, jako pierwszy tego rodzaju produkt w Polsce, ma panel dotykowy. Niewielkie rozmiary, solidna konstrukcja, zwarta bryła ułatwiają używanie kasy w niewielkich sklepach, a nawet w plenerowych stoiskach.

Laureaci otrzymają nagrody w czasie uroczystej gali, 7 lipca 2014 w Starym Teatrze w Essen.

Zdjęcia: Ergo Design, Katarzyna Okińczyc, Emo Design, NOTI, Flowair
Data publikacji: 27.03.2014 15:23

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.