archirama.pl

Współczesny design: noga z drukarki 3D

Drukarki 3D mają podobno znaleźć zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia, od współczesnej architektury po medycynę. Może taki entuzjazm jest przesadny, ale wydrukowana proteza wygląda na obiecujący projekt

Design w służbie medycyny: od sztucznej ręki po drukarki 3D

Sztuczne ręce z „Opera chirurgica” Ambrożego Paré, XVI wiek. Protoplata współczesnych protez

Fot: Polona - materiały archiwalne

Używane obecnie protezy są nieporównywalnie bardziej doskonałe, niż sztuczne ręce i nogi używane kilkadziesiąt lat temu. Mniejsza waga i lepsze dostosowanie do kształtu ciała ułatwiają życie osobom okaleczonym. Wciąż jednak większość używanych na świecie zastępczych kończyn jest daleka od ideału. Poza wagą, istotna jest też cena, a także wygląd protezy.

Drukarka 3D w medycynie

Projekt amerykańskiego designera Adama Roota może pomóc w ograniczeniu tych problemów. Exo-Prosthetic to obiekt lekki, wytrzymały i dostosowany do potrzeb indywidualnego użytkownika. Ażurowa „noga” drukowana jest z tytanowego pyłu, w rezultacie powstaje mocna, metalowa konstrukcja. Zanim przedmiot zostanie wyprodukowany w fizycznej postaci, mierzona jest kończyna – podpora. Skaner 3D umożliwia przygotowanie wirtualnego modelu, dokładnie odzwierciedlającego kształt ciała. W ten sposób stosunkowo tanio można produkować bardzo drogie dotąd protezy „na miarę”. Skala potrzeb jest duża; w samych tylko Stanach Zjednoczonych liczba osób o amputowanych kończynach sięga 2 milionów. Ale prawdziwym problemem jest dostęp do zaawansowanych technik medycznych w uboższych krajach, zwłaszcza tych trapionych wojnami. Tam możliwość wydrukowania protezy na miejscu może okazać się bardzo przydatna.

Autor: KZ
Zdjęcia: Polona - materiały archiwalne
Data publikacji: 9.01.2015 15:04

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.