archirama.pl

Współczesny design: salon Artemide w Warszawie

W nowym salonie marki Artemide w Warszawie znaleźć można lampy do małego mieszkania i srebrzyste bloby wymagające wielkich sal

Artemide Mercury Soffitto

Mercury Soffitto, jeden z modeli marki Artemide. Lampę zaprojektował Ross Lovegrove

Fot: Artemide - materiały prasowe

Do salonu Artemide na warszawskim Żoliborzu nie trafia się przez przypadek. Mieści się na terenie Instytutu Chemii Przemysłowej, przy ul. Rydygiera 8. Wiedząc, gdzie szukać, mijamy szlaban i zagłębiamy się między budynki, w których już przed wojną powstawały wynalazki i nowe technologie. Dziś w przedwojennych murach sprzedaje się luksusowe meble i oświetlenie.  
Architekturę wnętrz Artemide zaprojektowała włoska projektantka i architektka Carlotta De Bevilacqua. Obszerne pomieszczenie jest jasne i neutralne w wyrazie, by lepiej wyeksponować efektowne wzornictwo.  
Oferowane przez markę lampy podzielone zostały na trzy grupy: design, architektura oraz oświetlenie zewnętrzne.

Bryła z rtęci

Jednym z najbardziej charakterystycznych modeli oferowanych przez Artemide jest lampa Mercury Soffitto. Składa się ona z wielu modułów, podwieszonych pod wspólną bazą z satynowanego aluminium. Chromowane, wypolerowane do lustrzanego połysku bryły przypominają krople rtęci. Podstawowy wariant może być na życzenie klienta modyfikowany i rozbudowywany.

Klasyczny design

Wizytówką salonu nie są jednak ekstrawaganckie instalacje, a model Tolomeo zaprojektowany przez Michele de Lucchi we współpracy z Giancarlo Fassiną. Prosta, funkcjonalna lampa produkowana jest w różnych wariantach. Powiększony model wita wchodzących do salonu.

Lampy z recyklingu

W ofercie sklepu są również produkty, których projektanci deklarują włączenie się w nurt zrównoważonego rozwoju. Issey Miyake (biuro Reality Lab) zaprojektował dla marki Artemide kolekcję lamp IN-EI ISSEY MIYAKE. Bryły przypominają delikatne rzeźby origami z wymyślnie załamanych arkuszy. Nie są, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać wykonane z papieru, tylko ze specjalnego tworzywa. Materiał produkowany jest z przetworzonych butelek PET. Na to, że lampy wykonano z przetworzonych odpadów, nie wskazuje ani ich wygląd, ani cena.
Idea zrównoważonego rozwoju leży też u podstaw projektu Solar Tree. To efektowny system zewnętrznego oświetlenia, ukształtowany tak, by przypominał roślinę. Umieszczone na szczytach „pędów” talerze pokryte zostały ogniwami fotowoltaicznymi. Dzięki temu zmniejsza się zużycie energii pobieranej z sieci, a w sprzyjających warunkach lampa może działać niezależnie od zewnętrznego zasilania.   

Salon Artemide
ul. Rydygiera 8, budynek 6, Warszawa

Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Artemide - materiały prasowe
Data publikacji: 20.10.2015 15:46

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.