Dostępna bezpłatnie w sieci publikacja jest raczej wstępem, niż szczegółowym opracowaniem problemu, pozwala jednak wyrobić sobie wyobrażenie o szansach, możliwościach i zagrożeniach wiążących się z operowaniem na południowoamerykańskim rynku.
"Przewodnik..." krótko opisuje m.in. wymianę handlową Brazylii, proces zakładania firmy, podatki, targi i wystawy związane z sektorem kreatywnym.
Kusząca dla przedsiębiorców jest skala brazylijskiej gospodarki. Kraj liczy niemal 200 milionów mieszkańców, w samym obszarze metropolitalnym São Paulo jest ich ok. 21 milionów – więcej, niż połowa populacji Polski. Choć nierówności społeczne są znaczne, to w ostatniej dekadzie z biedy wydobyło się wiele milionów Brazylijczyków. Klasa średnia jest liczna, w kraju nie brakuje też bardzo zamożnych i dobrze wykształconych elit. Na brak tzw. „grupy docelowej” nie można narzekać, produkt który zdobędzie popularność może się dla firmy okazać żyłą złota.
Z drugiej strony, nie brakuje także problemów. Do najpoważniejszych zaliczają się biurokracja, polityka celna kraju, zmienna sytuacja ekonomiczna czy choćby bariera językowa. Przedsiębiorca musi się liczyć z długotrwałością procedur, ważną rolą osobistych relacji, restrykcyjną polityką celną Brazylii a także specyfiką miejscowego prawa. Jedną z różnic jest np. konieczność zawierania umów o pracę – nie ma tak często stosowanych w Polsce umów o dzieło.
Jeśli firma ma działać w skali kraju, do tych wyzwań dochodzą różnice przepisów obowiązujących w poszczególnych stanach kraju. Dwadzieścia siedem obszarów różni się od siebie w wielu aspektach. W dodatku przedsiębiorca musi dbać o przestrzeganie procedur na różnych poziomach, co oznacza np. konieczność uiszczania podatków federalnych, stanowych i municypialnych.
O szansach na polską obecność w Brazylii w Muzeum Warszawskiej Pragi 23 czerwca 2015 dyskutowali zaproszeni eksperci.
Przewodnik dostępny jest na stronie spiritofpoland.pl a także firma.um.warszawa.pl.

-
W Dubaju oficjalnie przetestowano „latający samochód”. Innowacyjna technologia ma szansę wkroczyć na podniebne autostrady już w lipcu 2017 roku. Powstały wynalazek ma przede wszystkim na celu zwalczanie uciążliwych korków. Zobacz, jak prezentuje się „latający samochód”. więcej
-
Listopadowe targi wzornictwa na starym dworcu kolejowym we Wrocławiu więcej
-
Współczesny design to m.in. poszukiwanie coraz to nowych materiałów. Projektanci z Malita Just Wood sięgnęli po mech więcej
-
Dziesięć firm, złoty medal, dwanaście wyróżnień w konkursie iF Design Award. Całkiem niezły bilans więcej
