archirama.pl

Współczesny design w Brazylii: szansa dla projektantów

Cykl wydarzeń promujących polski design w Brazylii, Spirit of Poland właśnie się zakończył. Jednym z jego rezultatów  jest przewodnik dla przedsiębiorców zainteresowanych brazylijskim rynkiem

Współczesny polski design w Brazylii - Tabanda, czyli - Megi Malinowska, Filip Ludka i Tomek Kempa

The Spirit of Poland 2014: Tabanda w Brazylii

Fot: materiały prasowe Culture.pl - Spirit of Poland 2014

Dostępna bezpłatnie w sieci publikacja jest raczej wstępem, niż szczegółowym opracowaniem problemu, pozwala jednak wyrobić sobie wyobrażenie o szansach, możliwościach i zagrożeniach wiążących się z operowaniem na południowoamerykańskim rynku.
"Przewodnik..." krótko opisuje m.in. wymianę handlową Brazylii, proces zakładania firmy, podatki, targi i wystawy związane z sektorem kreatywnym.

Kusząca dla przedsiębiorców jest skala brazylijskiej gospodarki. Kraj liczy niemal 200 milionów mieszkańców, w samym obszarze metropolitalnym São Paulo jest ich ok. 21 milionów – więcej, niż połowa populacji Polski. Choć nierówności społeczne są znaczne, to w ostatniej dekadzie z biedy wydobyło się wiele milionów Brazylijczyków. Klasa średnia jest liczna, w kraju nie brakuje też bardzo zamożnych i dobrze wykształconych elit. Na brak tzw. „grupy docelowej” nie można narzekać, produkt który zdobędzie popularność może się dla firmy okazać żyłą złota.  

Z drugiej strony, nie brakuje także problemów. Do najpoważniejszych zaliczają się biurokracja, polityka celna kraju, zmienna sytuacja ekonomiczna czy choćby bariera językowa. Przedsiębiorca musi się liczyć z długotrwałością procedur, ważną rolą osobistych relacji, restrykcyjną polityką celną Brazylii a także specyfiką miejscowego prawa. Jedną z różnic jest np. konieczność zawierania umów o pracę – nie ma tak często stosowanych w Polsce umów o dzieło.

Jeśli firma ma działać w skali kraju, do tych wyzwań dochodzą różnice przepisów obowiązujących w poszczególnych stanach kraju. Dwadzieścia siedem obszarów różni się od siebie w wielu aspektach. W dodatku przedsiębiorca musi dbać o przestrzeganie procedur na różnych poziomach, co oznacza np. konieczność uiszczania podatków federalnych, stanowych i municypialnych.
O szansach na polską obecność w Brazylii  w Muzeum Warszawskiej Pragi 23 czerwca 2015 dyskutowali zaproszeni eksperci.

 
Przewodnik dostępny jest na stronie spiritofpoland.pl a także firma.um.warszawa.pl.

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Culture.pl - Spirit of Poland 2014
Data publikacji: 26.06.2015 16:27

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.