Design wobec wyzwań współczesności. Pod takim hasłem zorganizowana została konferencja inaugurująca nowy cykl wydarzeń Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Fair Design.
Słowem-kluczem pierwszej edycji jest „aktywność”. W ponowoczesnym społeczeństwie formy działania, cele i sposoby na życie są bardziej różnorodne niż w przeszłości. Wydaje się, że aktywność bardziej niż dawniej wpływa na postrzeganie świata i własnego miejsca w otoczeniu. Zmieniają się metody poznawania świata. Widać to w sposobie aranżowania muzealnych wystaw, metodach nauczania czy w domu – bierne przyswajanie wiedzy zdobytej i przetworzonej przez innych, coraz częściej uzupełniane jest przez aktywne i interaktywne formy poznania. Podobnie zmieniają się inne dziedziny życia.
Projektanci muszą się dostosować do tych zmian. Wymaga to jednak zdefiniowania od początku zestawu narzędzi i metod współczesnego designu.
Wraz z rozwojem cywilizacji stoimy wobec problemów, do rozwiązywania których nie przygotowała nas ani teoria, ani praktyka. Zanik wielkich narracji, kryzys wartości, wielokulturowość, przyspieszenie technologiczne czy przejście do ery informatycznej rodzą nowe sytuacje i problemy, na które nie wypracowaliśmy jeszcze rozwiązań. Coraz częściej stajemy się bezradni wobec problemów współczesnego świata. Czy metody projektowe przełożone na problemy ekonomiczne, społeczne, kulturowe mogą być pomocne? – pytają organizatorzy konferencji.
W spotkaniu uczestniczyć będą między innymi profesor Maria Benktzon, współpracująca z firmą Ergonomidesign (obecnie Veryday), odznaczona nagrodą „Wzornictwo dla XXI wieku” imienia Ronalda Mace’a; Alison J. Clarke, wykładowczyni historii i teorii
wzornictwa, dyrektor Fundacji imienia Victora Papanka przy Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu; Lars Dencik, profesor psychologii społecznej, zawodowo związany z duńskim Uniwersytetem Roskilde i inni.
Konferencja odbywa się w nowym budynku Akademii Sztuk Pięknych, zaprojektowanym przez pracownię architektoniczną JEMS Architekci.
Design wobec wyzwań współczesności
24-25 września 2015
Nowy budynek Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Wzornictwa, Katedra Historii i Teorii
Designu www.asp.waw.pl
Więcej informacji www.fair-design.pl