Design
DESIGN

Współczesny design z odzysku: słoiki

  • Komentarze

Sposób użycia konserwatorów firmy Weck i przepisy sporządzania konserw. Warszawa, 1929

Słoiki i słoje (Polona)

Fot: Polona

Słoiki i słoje - do niedawna niezauważane, nagle trafiły na stoły restauracji i do telewizji

To kariera godna Kopciuszka albo amerykańskiej gwiazdy: z ciemnych zakamarków kuchni w blask reflektorów. Ni z tego, ni z owego słoiki pojawiały się w telewizji i na rozkładówkach czasopism. Nie tylko tych dla gospodyń domowych, ale i tych o współczesnym designie.
W słoikach podaje się napoje wyskokowe i babciną herbatkę z cytryną, desery i gulasz. Wygląda na to, że można nimi zastąpić większą część zastawy, a przy okazji także wazoniki, lampiony i dekoracje.

Moda ma swoje minusy. Nie dam się przekonać, że gruba, profilowana krawędź słoja jest wygodniejsza od brzegu filiżanki czy szklanki. Mam też poważne wątpliwości, czy zakup słoika (pustego) za 40 zł to rzeczywiście dobra inwestycja, nawet jeśli szkło i bryła są całkiem ładne. A takich naczyń pojawiło się na fali nowej mody całkiem sporo.

Z drugiej strony, nie ma powodu do narzekań. Powtórne wykorzystanie szklanych naczyń dobrze wpływa na stan środowiska, zmniejsza ilość śmieci i jest po prostu praktyczne. Zwykły słoik może być dużo lepszym „lanczboksem” niż pudełko z tworzywa sztucznego. Jest tańszy, łatwo dostępny, nic się z niego nie wylewa – a z miękkimi pojemnikami bywa różnie – bez problemu można dobrać odpowiednią pojemność. W dodatku łatwo się czyści, podczas gdy powierzchnia innych tworzyw rysuje się i wymaga bardzo starannego mycia, jeśli nie chcemy, by zapach wżarł się w materiał. Właściwie jedynym problemem bywa waga, bo możliwość stłuczenia słoja jest w praktyce niewielka.

przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Polona
Data publikacji: 25.06.2015 12:50
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.