archirama.pl

Współczesny design z Polski: iF Design Award

Dziesięć firm, złoty medal, dwanaście wyróżnień w konkursie iF Design Award. Całkiem niezły bilans

VANK-move. Główna bryła to odlew z aluminum

Jedno z 12 wyróżnień przyznanych polskim produktom w konkursie iF DESIGN AWARD 2016

Fot: VANK, materiały prasowe

Właściwie nie tyle niezły, co znakomity. W żadnej z dotychczasowych edycji nie udało się osiągnąć podobnego wyniku. W latach 2008-2015 do Polski trafiło łącznie 16 nagród iF Design. Konkurs iF Design Award uważany jest za jeden z najważniejszych konkursów w dziedzinie wzornictwa na świecie. Przeglądy najlepszych projektów organizowane są przez iF International Forum Design już od lat 50. XX wieku.
Nowe projekty oceniane są w siedmiu głównych kategoriach podzielonych na szereg działów. W praktyce niemal dowolny obiekt designu, łącznie z usługami znajduje miejsce w jednej z podkategorii. Jurorzy oceniają m. in. architekturę wnętrz, opakowania, projekty związane z komunikacją. Samych tylko złotych medali w bieżącej edycji konkursu przyznano 75.

Złoto dla Polski

Najwyżej ocenionym projektem z Polski okazały się nożyczki Black & Gray & Silber produkowane przez firmę Renomed. Autorzy koncepcji Donata Rucińska, Maciej Ruciński i Michał Ruciński zaproponowali nową formę dobrze znanego przedmiotu. Nie chodziło jednak tylko o estetykę. Przemyślany kształt sprawia, że podczas produkcji nie powstają niemal żadne odpady.

Design z Polski

Dwanaście wyróżnień przyznano produktom i designerom działającym w Polsce. Dwie z nich trafiły do projektantów marki Vank. Jurorzy konkursu docenili Vank_move, stół z elektrycznie regulowaną wysokością blatu. Mebel może być używany na coraz bardziej modnych stanowiskach do pracy stojącej. Nagrodę zdobyła również ścianka mobilna Vank_wall, dostępna w różnych wersjach przegroda akustyczna. Oprócz pojedynczych ekranów producent oferuje np. biurowe budki telefoniczne.

Pociąg do dobrego wzornictwa

Polskie przedsiębiorstwa znane są z produkcji dobrej klasy pojazdów, począwszy od jachtów z pomorskich stoczni po autobusy i tramwaje. Jedno z wyróżnień iF Design 2016 pojedzie do Bydgoszczy. Projekt prowadzony przez Bartosza Piotrowskiego czyli Dart to elektryczny pojazd szynowy wyprodukowany na zamówienie PKP Intercity.

Pozostałe wyróżnienia trafiły m.in. do producentów sprzętu oświetleniowego i mebli. Nagrody przyznano firmom: Swallow’s Tail Furniture za stół Calipers; Nowy Styl CX 3200 – system mebli biurowych;  PRO Sp. z o.o. oraz studio SOKKA za taśmę mierniczą Milestones i laser krzyżowy X-LINER 4V1H; Fibar Group za czujnik ruchu Fibaro Motion Sensor; LUG Light Factory za naświetlacz Powerlug Led; Marmite za wannę Silvia; Aquaform za lampę wiszącą OLED Oledrian; oraz Mondi za opakowania Dada Circus.

Autor: KZ
Zdjęcia: VANK, materiały prasowe
Data publikacji: 2.03.2016 15:00

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.