Design
DESIGN

Współczesny design z Portugalii i zrównoważony rozwój

  • Komentarze

Korkowa galanteria - torebki, portfele i kapelusze z korka, Lizbona
Fot: K. Zięba

Nie tylko korki do butelek, ale też kapelusze, buty czy lampy produkowane są z naturalnego materiału produkowanego w Portugalii

Większość towarów sprzedawanego w sklepach z pamiątkami na całym świecie pochodzi z jednego zakątka świata – Chin. Ramki na zdjęcia, obrazki i modele budynków łączy często nie tylko pochodzenie, ale i wątpliwa uroda. Tym bardziej cieszą przedmioty, które rzeczywiście powstały w kraju, który odwiedzamy, a w dodatku można z nich na co dzień korzystać. Zwłaszcza, jeśli wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju.

Przywiązani do własnych tradycji Portugalczycy z powodzeniem promują charakterystyczny dla tego kraju materiał, korek. Surowcem do jego produkcji jest kora dębów korkowych, zrywana co dziesięć lat z żyjących drzew. Zbiory nie szkodzą roślinom, zabiegi można powtarzać regularnie nawet przez 200 lat. Lasy korkowe rosną na suchych terenach, chroniąc ziemię przed pustynnieniem. Pozyskiwany w dąbrowach materiał znajduje dziesiątki zastosowań.
 
Już od dawna przetworzonej kory nie używa się tylko do zamykania butelek czy produkcji tablic. Płyty wyprodukowane ze zmielonych kawałków kory służą jako izolacja, a nawet materiał elewacyjny. Z korka robi się także meble o różnorodnych fakturach. W najbardziej efektownych wykorzystywana jest wierzchnia, chropowata warstwa.

Do wyrobu drobnych przedmiotów najlepiej nadaje się jednak przetworzona korkowa „skóra”. Ten materiał o charakterystycznym wzorze jest dość elastyczny by można było z niego robić paski i krawaty, lekki i miękki, a przy tym wytrzymały na wilgoć i łatwy do czyszczenia. Chyba najbardziej efektownie prezentują się korkowe kapelusze. Bez dłuższego testu trudno powiedzieć, czy sprawdzają się w upalnym klimacie, tj. czy wodoodporny materiał nie utrudnia dostępu powietrza. Są jednak wygodne i milsze w dotyku od klasycznego filcu czy skóry. Problem z wentylacją nie dotyczy natomiast torebek, portfeli czy innych drobnych przedmiotów, które mogą okazać się bardzo dobrą pamiątką z Lizbony czy Porto. Co może najwazniejsze - po prostu ładne. Proste formy i tekstura naturalnego materiału spodobają się nie tylko fanom minimalizmu.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: K. Zięba
Data publikacji: 12.05.2015 13:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.