Design
DESIGN

Współczesny design z Portugalii i zrównoważony rozwój

  • Komentarze

Korkowa galanteria - torebki, portfele i kapelusze z korka, Lizbona
Fot: K. Zięba

Nie tylko korki do butelek, ale też kapelusze, buty czy lampy produkowane są z naturalnego materiału produkowanego w Portugalii

Większość towarów sprzedawanego w sklepach z pamiątkami na całym świecie pochodzi z jednego zakątka świata – Chin. Ramki na zdjęcia, obrazki i modele budynków łączy często nie tylko pochodzenie, ale i wątpliwa uroda. Tym bardziej cieszą przedmioty, które rzeczywiście powstały w kraju, który odwiedzamy, a w dodatku można z nich na co dzień korzystać. Zwłaszcza, jeśli wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju.

Przywiązani do własnych tradycji Portugalczycy z powodzeniem promują charakterystyczny dla tego kraju materiał, korek. Surowcem do jego produkcji jest kora dębów korkowych, zrywana co dziesięć lat z żyjących drzew. Zbiory nie szkodzą roślinom, zabiegi można powtarzać regularnie nawet przez 200 lat. Lasy korkowe rosną na suchych terenach, chroniąc ziemię przed pustynnieniem. Pozyskiwany w dąbrowach materiał znajduje dziesiątki zastosowań.
 
Już od dawna przetworzonej kory nie używa się tylko do zamykania butelek czy produkcji tablic. Płyty wyprodukowane ze zmielonych kawałków kory służą jako izolacja, a nawet materiał elewacyjny. Z korka robi się także meble o różnorodnych fakturach. W najbardziej efektownych wykorzystywana jest wierzchnia, chropowata warstwa.

Do wyrobu drobnych przedmiotów najlepiej nadaje się jednak przetworzona korkowa „skóra”. Ten materiał o charakterystycznym wzorze jest dość elastyczny by można było z niego robić paski i krawaty, lekki i miękki, a przy tym wytrzymały na wilgoć i łatwy do czyszczenia. Chyba najbardziej efektownie prezentują się korkowe kapelusze. Bez dłuższego testu trudno powiedzieć, czy sprawdzają się w upalnym klimacie, tj. czy wodoodporny materiał nie utrudnia dostępu powietrza. Są jednak wygodne i milsze w dotyku od klasycznego filcu czy skóry. Problem z wentylacją nie dotyczy natomiast torebek, portfeli czy innych drobnych przedmiotów, które mogą okazać się bardzo dobrą pamiątką z Lizbony czy Porto. Co może najwazniejsze - po prostu ładne. Proste formy i tekstura naturalnego materiału spodobają się nie tylko fanom minimalizmu.

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: K. Zięba
Data publikacji: 12.05.2015 13:56
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.