Design
DESIGN

Współczesny polski design na IMM Cologne 2016

  • Komentarze

OORT. Internet rzeczy

OORT to firma z branży Internetu Rzeczy. Firma oferuje rozwiązania umożliwiające sterowanie sprzętami AGD za pomocą aplikacji. W sieci mogą się znaleźć elementy oświetlenia, ekspres, breloczek do kluczy czy lokalizator w plecaku

Fot: OORT
  • OORT. Internet rzeczy
  • B-droid. Robot do zapylania kwiatów
  • Reflex. Jeden z paneli oświetleniowych

Tym razem nie będzie motywów ludowych i folkowego klimatu. Polska wystawa w Kolonii zorganizowana została pod hasłem Bright New. Polish Ideas Applied. Ma prezentować twórcze zastosowania nowych technologii

Wiadomo, że polscy projektanci potrafią łączyć tradycję z potrzebami współczesnych odbiorców. Naturalne materiały – drewno, wiklina, filc – nadają się do wytwarzania efektownych przedmiotów, a przy okazji wpisują w nurt zrównoważonego rozwoju. Projekty z tego nurtu reprezentowały Polskę m.in. na wystawach Spirit of Poland.

Nowa ekspozycja Culture.pl ma inny charakter. Katarzyna Białousz i Anna Theiss, kuratorki wystawy Bright New. Polish Ideas Applied wybrały projekty zaawansowane technologicznie i służące rozwiązaniu konkretnych problemów. Chyba najlepszym przykładem tego podejścia jest B-droid. Urządzenie nie ma nic wspólnego z modą na Gwiezdne Wojny, jego projektanci najwyraźniej nieszczególnie przejmowali się formą. Maszyna zbudowana w laboratoriach Politechniki Warszawskiej to coś w rodzaju połączenia marsjańskiego łazika i pszczoły. Pojazd wyposażony został w system rozpoznawania kolorów i kształtów, umożliwiające robotowi samodzielne docieranie do właściwych kwiatów i ich zapylanie. Urządzenie ma zastąpić owady w uprawach polowych i szklarniach.
B-droid ma czysto praktyczny charakter. Kuratorki wybrały także obiekty łączące funkcjonalność i estetykę. Panele Reflex nie bez powodu doczekały się zminiaturyzowanej wersji. Jako wisior wyglądają naprawdę atrakcyjnie.

Inne obiekty to między innymi stymulujący układ krążeniowy rękaw IMMU i lampa Kandelka o zmiennej barwie światła, ciepłej do odpoczynku i zimnej do pracy. Na wystawie zobaczyć będzie można również działanie aplikacji tylko., umożliwiającej samodzielne zaprojektowanie mebli z modułów.

Oprócz prac projektantów ekspozycja obejmować będzie też głosy, diagnozy i prognozy polskich teoretyków designu, socjologów i filozofów. Wystawą Bright New pragniemy pokazać, że projektowanie jest rodzajem myślenia i owocuje rozwiązaniami, które mogą zmienić życie, wnieść nową jakość, ułatwić codzienne funkcjonowanie, otwierać nowe możliwości – podsumowują kuratorki.


Bright New. Polish Ideas Applied.
18-24 stycznia 2016
IMM Cologne
Pure Talents / Halle 4.2 / E - 0 12

Organizatorzy: Culture.pl, Instytut Polski w Düsseldorfie, Wydział Promocji i In-westycji w Kolonii
Kuratorzy: Katarzyna Białousz, Anna Theiss (Bold Projekt)
Współpraca: Dominika Olszyna, Anna Koszur
Projekt scenografii: piotrparadowski.com
Projekty graficzne: Magdalena Burdzyńska, Natalia Kłopotowska
Materiały filmowe: Marcin Lewandowski, Michał Niemojewski
Produkcja: Norbert Bajan

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Fundacji Bęc Zmiana, OORT, Politechnika Warszawska, materiały prasowe
Data publikacji: 13.01.2016 11:20
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.