archirama.pl

Współczesny polski design na IMM Cologne 2016

Tym razem nie będzie motywów ludowych i folkowego klimatu. Polska wystawa w Kolonii zorganizowana została pod hasłem Bright New. Polish Ideas Applied. Ma prezentować twórcze zastosowania nowych technologii

OORT. Internet rzeczy

OORT to firma z branży Internetu Rzeczy. Firma oferuje rozwiązania umożliwiające sterowanie sprzętami AGD za pomocą aplikacji. W sieci mogą się znaleźć elementy oświetlenia, ekspres, breloczek do kluczy czy lokalizator w plecaku

Fot: OORT

Wiadomo, że polscy projektanci potrafią łączyć tradycję z potrzebami współczesnych odbiorców. Naturalne materiały – drewno, wiklina, filc – nadają się do wytwarzania efektownych przedmiotów, a przy okazji wpisują w nurt zrównoważonego rozwoju. Projekty z tego nurtu reprezentowały Polskę m.in. na wystawach Spirit of Poland.

Nowa ekspozycja Culture.pl ma inny charakter. Katarzyna Białousz i Anna Theiss, kuratorki wystawy Bright New. Polish Ideas Applied wybrały projekty zaawansowane technologicznie i służące rozwiązaniu konkretnych problemów. Chyba najlepszym przykładem tego podejścia jest B-droid. Urządzenie nie ma nic wspólnego z modą na Gwiezdne Wojny, jego projektanci najwyraźniej nieszczególnie przejmowali się formą. Maszyna zbudowana w laboratoriach Politechniki Warszawskiej to coś w rodzaju połączenia marsjańskiego łazika i pszczoły. Pojazd wyposażony został w system rozpoznawania kolorów i kształtów, umożliwiające robotowi samodzielne docieranie do właściwych kwiatów i ich zapylanie. Urządzenie ma zastąpić owady w uprawach polowych i szklarniach.
B-droid ma czysto praktyczny charakter. Kuratorki wybrały także obiekty łączące funkcjonalność i estetykę. Panele Reflex nie bez powodu doczekały się zminiaturyzowanej wersji. Jako wisior wyglądają naprawdę atrakcyjnie.

Inne obiekty to między innymi stymulujący układ krążeniowy rękaw IMMU i lampa Kandelka o zmiennej barwie światła, ciepłej do odpoczynku i zimnej do pracy. Na wystawie zobaczyć będzie można również działanie aplikacji tylko., umożliwiającej samodzielne zaprojektowanie mebli z modułów.

Oprócz prac projektantów ekspozycja obejmować będzie też głosy, diagnozy i prognozy polskich teoretyków designu, socjologów i filozofów. Wystawą Bright New pragniemy pokazać, że projektowanie jest rodzajem myślenia i owocuje rozwiązaniami, które mogą zmienić życie, wnieść nową jakość, ułatwić codzienne funkcjonowanie, otwierać nowe możliwości – podsumowują kuratorki.


Bright New. Polish Ideas Applied.
18-24 stycznia 2016
IMM Cologne
Pure Talents / Halle 4.2 / E - 0 12

Organizatorzy: Culture.pl, Instytut Polski w Düsseldorfie, Wydział Promocji i In-westycji w Kolonii
Kuratorzy: Katarzyna Białousz, Anna Theiss (Bold Projekt)
Współpraca: Dominika Olszyna, Anna Koszur
Projekt scenografii: piotrparadowski.com
Projekty graficzne: Magdalena Burdzyńska, Natalia Kłopotowska
Materiały filmowe: Marcin Lewandowski, Michał Niemojewski
Produkcja: Norbert Bajan

Autor: KZ
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Fundacji Bęc Zmiana, OORT, Politechnika Warszawska, materiały prasowe
Data publikacji: 13.01.2016 11:20

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.