archirama.pl

Wyszukane prezenty z Gdańska. Współczesny design

Kiczowate pudełka z muszelek albo bursztynki? Nowe pamiątki z Gdańska to świetne połączenie współczesnego designu i lokalnej tradycji

Współczesny design i Piękny Gdańsk. Artur Schopenhauer ma karminowe usta

Artur Schopenhauer, urodzony w Gdańsku filozof. Portret dagerotypowy wykonany prawdopodobnie przez Johanna Schäfera ok. 1859 oku, w interpretacji Julii Parchimowicz

Fot: Julia Parchimowicz, materiały prasowe Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku

Czyżby mijał czas kiczowatych pamiątek „made in China”? Trójmiasto jest na dobrej drodze. Gdynia już kilkanaście lat temu postawiła na promocję modernizmu, Gdańsk łączy historię z współczesnym designem. To jedno z niewielu miast, w których pamiątki są rzeczywiście atrakcyjne, a w dodatku dobrze zaprojektowane.

Udało się dzięki dobremu pomysłowi. Instytut Kultury Miejskiej ogłosił konkurs na kreatywne wykorzystanie grafik z domeny publicznej. Stare mapy i plany, ilustracje z książek, miedzioryty to tylko niektóre materiały dostępne na stronach cyfrowych bibliotek. Działający przy Instytucie Kultury Miejskiej Medialab Gdańsk prezentuje najciekawsze „znaleziska”, materiały ogólnodostępne, ale zapomniane albo niezauważone. Odkrywanie zawartości archiwów kojarzy się z zakurzonymi naukowcami, w najlepszym wypadku z kimś w rodzaju Pana Samochodzika. Konkurs pokazuje możliwości, promuje Gdańsk, a jednocześnie pozwala na zabawę z historią.
Nagrodzony w 2014 projekt to praca Julii Parchimowicz. Studentka gdańskiej ASP wybrała poważne portrety osób związanych z Gdańskiem i dodała do nich kolorowe, przyciągające wzrok detale. Jan Heweliusz, astronom, matematyk i miejski radny dostał fioletową kokardę, a Schopenhauer krwistoczerwone usta.

Prezenty z Gdańska
Pierwsza seria „Wyszukanych” zaprojektowana została przez Anitę Wasik, wykładowczynię ASP w Gdańsku. Kolekcja Wyszukanych obiektów wciąż rośnie. Oprócz toreb są w niej już koszulki, zakładki do książek, puzzle z reprodukcjami gdańskich grafik i inne przedmioty, a pomysłów – według samych organizatorów, wystarczy jeszcze na długo.

Autor: KZ
Zdjęcia: Julia Parchimowicz, materiały prasowe Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku
Data publikacji: 23.12.2014 13:19

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.