archirama.pl

Zielnik z diodami LED

Diody LED zamiast słońca? Propozycja dla zapracowanych miejskich ogrodników, czyli KitchenGarden firmy Fiskars

Szklana bryła KitchenGarden firmy Fiskars to miniaturowa szklarnia do uprawy ziół

 Miniaturowa szklarnia do uprawy ziół w kuchni

Fot: Fiskars

Szklana bryła ze słońcem w środku

Producent narzędzi ogrodniczych, firma Fiskars wprowadziła do swojej oferty miniaturowy ogród, w którym można uprawiać zioła niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Wzrost roślin można przyspieszyć używając pilota...
Cóż, pilot nie steruje samymi krzewinkami, ale zmienia warunki w ich środowisku.

Szklana bryła KitchenGarden mieści kilka doniczek z roślinami, system nawadniania i oświetlenia. Odpowiednio dobrane diody LED emitują nie tylko światło widzialne, ale promieniowanie w różnych zakresach. Dzięki temu zioła mogą rosnąć nawet w ciemnej kuchni, pozbawionej dostępu do światła słonecznego.  Po odpowiednim ustawieniu wskaźników, doniczce z tymiankiem czy miętą można zafudować sztuczny dzień o określonej z góry długości. System kontrolujący wilgotność i temperaturę pozwala na zostawienie na pewien czas ogrodu bez opieki. Miniaturowy ogródek sprzedawany jest w wersji tańszej, w której parametry regulowane są na panelu urządzenia  i jako KitchenGarden, ze sterowaniem za pomocą pilota.

KitchenGarden to dość kosztowna zabawka – w pojemniku o średnicy ok. 30 cm zmieści się raptem kilka roślin, a koszt urządzenia (w droższej wersji ok. 300 dolarów) raczej nie zachęci polskiego działkowicza do ustawienia baterii takich słojów na półce. W sprzedaży dostępne są oczywiście także inne doniczki-lampy, projektowane przez polskich i zagrniacznych designerów - więcej przykładów >>

Sam pomysł zastosowania diod LED do uprawy ziół i innych rośli znajduje jednak zwolenników. Nie chodzi tylko o nielegalne uprawy ukryte w piwnicach i szafach, ale i o jak najbardziej niewinne przygotowanie rozsady czy hodowle kaktusów i storczyków. Niektórzy entuzjaści z żyłką do majsterkowania konstruują skomplikowane systemy, pieczołowicie dobierając oświetlenie.  Niektóre wyglądają, jak przeniesione z nocnego klubu. Niebieskie diody LED sprawiają, że rośliny lepiej wyrastają, czerwone diody LED sprzyjają rozwojowi kwiatów i owoców. A to dopiero początek – systemy oświetleniowe mogą być dobierane do szczególnych potrzeb konkretnych roślin. Kilka zdjęć – w galerii.  

Autor: KZ
Zdjęcia: Fiskars
Data publikacji: 25.06.2014 13:27

Jeśli interesujesz się obowiązującymi trendami w zakresie wnętrz oraz architektury, koniecznie zajrzyj do działu Design, gdzie znajdziesz wiele frapujących propozycji. Specjaliści powiedzą o najnowszych funkcjonalnościach w zakresie aranżacji wnętrza, które mogą zyskać Twoje uznanie. W dziale Design znajdziesz także wyjątkowo oryginalne meble, jakie zupełnie odmienią wygląd Twoich czterech kątów. Nasz dział to również świetne miejsce dla wszystkich lubiących gadżety, bowiem mogą tu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Stylowe rowery, przykuwające uwagę zegarki czy oryginalne i wyszukane zabawki – to wszystko odszukasz w dziale Design. Specjaliście prezentują również futurystyczne projekty mebli oraz sprzętów domowych. Zaprezentujemy Ci najnowsze inspiracje znanych projektantów oraz nadchodzące trendy. W dziale Design znajdziesz także wyniki i omówienia odbywających się konkursów. Z działem Design będziesz na bieżąco, nie czekaj, zerknij już teraz.