Adyton

Adyton to ukryta, święta część starożytnego sanktuarium, świątyni, gaju świętego lub groty, do której dostęp mieli wyłącznie kapłani i osoby wybrane. W greckiej świątyni adyton najczęściej mieścił się w tylnej części naosu, mógł to być również otwarty dziedziniec. Niekiedy adyton wyodrębniony był z celli świątyni przez obniżenie poziomu podłogi. Powierzchnia pomieszczenia była z reguły niewielka, rzędu kilku metrów kwadratowych.

Adyton służył jako miejsce przechowywania posągów kultowych, niekiedy było to miejsce wróżb – jak w przypadku najsławniejszej greckiej wyroczni delfickiej. Według źródeł greckich, Pytia przepowiadała przyszłość w pomieszczeniu znajdującym się poniżej właściwej świątyni, w miejscu, gdzie ze szczeliny skalnej wydobywały się trujące czy też oszałamiające opary.
Przestrzeń taka występowała w obiektach związanych z kultem Apollina

Termin adyton jest niekiedy stosowany w odniesieniu do sanktuariów innych, wcześniejszych i późniejszych kultur, w tym świątyń egipskich.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Adyton
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.