1 2 3 4 5

Agora

Agora to otwarta przestrzeń, miejsce spotkań w greckim mieście, często otoczona kolumnadą i budowlami publicznymi. Agora była najważniejszą przestrzenią publiczną polis. Rzymski odpowiednik agory to forum.

Agora w najwcześniej założonych, doś chaotycznie rozbudowywanych ośrodkach miejskich często miała nieregularny kształt W trakcie rozwoju miasta wokół agory i na jej obszarze powstawały reprezentacyjne budowle publiczne, świątynie, a także obiekty handlowe.

W okresie klasycznym, od V wieku p.n.e. „agora jońska” agora uzyskiwała zazwyczaj zarys zbliżony do prostokąta. Centralny plac otoczony był przez stoa, czyli portyki kolumnowe. W osłoniętym przed słońcem podcieniach odbywały się spotkania, prowadzono handel, dyskutowano.

Agora była z reguły położona na szlaku komunikacyjnym, przebiegała przez nią główna ulica. Sama przestrzeń publiczna w niektórych greckich miastach była wyodrębniona przez wprowadzenie ozdobnej bramy (np. agora w Efezie czy Milecie).

Najbardziej znana jest prawdopodobnie agora ateńska, wykorzystywany od VII w. p.n.e. plac znajdujący się przy alei prowadzącej na Akropol. Na placu odbywały się najważniejsze wydarzenia polityczne (głosowanie przez ogół obywateli), wybory urzędników, sądy, a także spektakle teatralne a nawet zawody sportowe. Zabudowa wokół agory zmieniała się, znaczące budowle wznoszono w otoczeniu placu od V w.pn.e. do II w. n.e.


Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Agora, architektura Grecji, forum, przestrzeń publiczna
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.