1 2 3 4 5

Akropol

Akropol, akropolis („górne miasto”) w antycznej Grecji osada, miasto lub jego część założona na wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami. Zazwyczaj była to najstarsza część antycznego polis – podobnie jak w innych częściach świata, osady zakładano w miejscach ułatwiających obronę w razie wojny. W Grecji ta faza charakterystyczna jest dla kultury mykeńskiej. W niespokojnym II tysiącleciu p.n.e. niewielkie, ufortyfikowane miasta powstawały na wzgórzach, z twierdzą władcy na szczycie. W miarę rozrastania się miast, zajmowały one także zbocza i podnóże wzniesień, a na szczytach lokowano najważniejsze obiekty, głównie świątynie, skarbce, reprezentacyjne gmachy publiczne.
Akropol kojarzony jest przede wszystkim z miastami greckimi. Tego rodzaju założenia powstały między innymi w Argos, Koryncie, Tebach. Najsłynniejszy akropol grecki znajduje się w Atenach - akropol ateński>>
Termin ten bywa też niekiedy używany w odniesieniu do podobnych kompleksów w innych kulturach - mówi się więc o akropolu Jerozolimy czy miast Azji Mniejszej, a nawet kompleksów świątynnych Ameryki Południowej.

Powiązane hasła:
cytadela, kreml

 

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Akropol
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.