Akropol ateński

Akropol w Atenach to wzgórze wznoszące się na ok. 90 metrów ponad okolicę. Ze względu na walory obronne, od czasów prehistorycznych było zasiedlone. Najstarsze zachowane ślady fortyfikacji pochodzą z X wieku p.n.e., z okresu mykeńskiego. Pierwotnie na wzgórzu znajdowały się mury obronne i cytadela. W okresie archaicznym, za czasów Solona (VI w.pn.e.) na ateńskim akropolu powstała poświęcona Atenie świątynia Hekatompedon.

Na wzgórzu powstawały kolejne budowle kultowe, ale w II wojnie perskiej Akropol został zdobyty i zniszczony przez wojska króla Kserksesa.
Po 449 p.n.e. rozpoczęła się odbudowa Akropolu według planu Peryklesa. Pod kierunkiem Fidiasza powstał jeden z najważniejszych kompleksów architektury greckiej.

Na wzgórzu powstał kompleks budowli, z których najważniejszymi były:
- Partenon, czyli świątynia Ateny Partenos (Dziewicy), budowana w latach 447-432 p.n.e. w porządku doryckim. Za dekoracje rzeźbiarskie odpowiadał Fidiasz
- Erechtejon, poświęcony Posejdonowi i Atenie. Bryła świątyni uważana za jeden z najlepszych przykładów architektury jońskiej. Charakterystyczny dla obiektu jest południowy portyk, tzw. ganek Kor, z kariatydami podtrzymującymi fryz.  
- świątynia Ateny Nike (Zwycięskiej), ze słynną Nike wiążącą sandał
- Propyleje – monumentalna budowla wejściowa z bramami prowadzącymi na Akropol, w północnej części budynku, zwanej Pinakoteką, mieścił się zbiór malowideł najsłynniejszych malarzy okresu klasycznego.

W późniejszych epokach na Akropolu mieścił się m.in. chrześcijański kościół (Partenon od 622 roku był świątynią poświęconą Matce Bożej), a później meczet. W trakcie bitwy wenecko-tureckiej w 1687 roku ostrzał Wenecjan zniszczył wiele zabudowań. Najpoważniejszą stratę wywołał wybuch prochu przechowywanego w antycznych zabudowaniach.
Prace archeologiczne na Akropolu rozpoczęły się w latach 30. XIX wieku i trwają do dziś.

Artykuły w Archiramie
Co warto zobaczyć w Atenach?

Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Akropol, architektura Grecji, Ateny, Grecja
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.