Aleja

Aleja to droga obsadzona po obu stronach drzewami lub krzewami, które tworzą zaplanowaną kompozycję, z określonymi odległościami miedzy drzewami i planowym doborem roślin. Aleja może być drogą służącą do transportu kołowego, szlakiem pieszym lub rowerowym, także drogą wodną (kanał), albo wielofunkcyjnym szlakiem.

Po obu stronach drogi ciągnie się rząd drzew, lub kilka takich rzędów. Najczęściej występują nasadzenia jednogatunkowe (aleje lipowe, topolowe). W niektórych regionach wzdłuż dróg poza miastami sadzone były również wysokopienne drzewa owocowe, takie jak czereśnie, jabłonie czy morwy.

Aleje zakładano już w starożytności. Ponownie zyskały popularność w renesansie, a powszechne stały się w XIX wieku, szczególnie w Prusach i innych krajach niemieckich. Nasadzenia miały praktyczne cele, ułatwiając podróże dzięki zabezpieczeniu dróg przed wiatrem i słońcem a także nawiewaniem śniegu. Aleje mogły też dostarczać owoców. Morwy umożliwiały hodowlę jedwabników, a więc produkcję jedwabiu.
Obecnie aleje stają się coraz mniej liczne, co wiąże się z poszerzaniem i przebudową dróg, a w pewnym stopniu także z traktowaniem przydrożnych drzew jako zagrożenia dla kierowców.
Z kolei w miastach rozbudowa podziemnej infrastruktury (wodociągi i kanalizacja, ciepło miejskie, elektryczność i inne), zasolenie i zanieczyszczenie powietrza powodują pogorszenie warunków życiowych dla drzew. Zamiast alej funkcje zieleni miejskiej spełniają rośliny w pojemnikach.

Powiązane hasła: bulwar, korso, nowy urbanizm, promenada, ulica, urbanistyka  Aleje Ujzadowskie w Warszawie, ok. 1925
Autor: KZ
Data publikacji: 18.01.2016 12:07
Tagi: aleja, urbanistyka
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.