Anda

Anda (jajo) to masywna kopuła będąca głównym elementem buddyjskiej stupy. Półkulista bryła kopuły spoczywa na okrągłej albo okrągłej bazie. Taka forma, szeroko rozpowszechniona w architekturze Indii, prawdopodobnie już przed narodzinami Buddy miała znaczenie sakralne czy też rytualne. Hemisferyczną formę miały kopce pogrzebowe w starożytnych Indiach, pierwowzór stup. Pod półkulistymi kopcami grzebano w pozycji siedzącej indyjskich ascetów. Zgodnie z tradycją, w podobny sposób pochowano skremowane zwłoki Buddy.

Obecnie pod andą spoczywają zazwyczaj buddyjskie relikwie, najczęściej prochy mnichów, ponadto przedmioty ofiarne – między innymi rytualne formuły spisane na pasach papieru, biżuteria, czasem biała broń (jeśli stupa ma służyć jako „strażnik miejca”).
W bogatej symbolice stupy, odzwierciedlającej porządek świata, poszczególne części odpowiadają żywiołom. Anda jest w tym układzie symbolem wody, baza, na której spoczywa kopuła – ziemi.
Anda zwieńczona była zazwyczaj ozdobną strukturą, składającą się z ganku, nazywanego harmika, oraz maszt z iglicą albo parasolem na szczycie.


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: ANDA, architektura Indii, stupa
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.