1 2 3 4 5

Antefiksy

Antefiks to powszechnyw w architekturze starożytnej Grecji i Rzymu element dekoracyjny, zasłaniający brzeg dachówek pokrywających dach. Antefiksy zastępujące simę ustawiane były zazwyczaj na gzymsie bocznej ściany budynku – biegły wzdłuż krawędzi typowego, dwuspadowego dachu.
Antefiks przyjmował w architekturze starożytnej różne formy. Ozdobnie ukształtowana płytka najczęściej wykonywana była z polichromowanej terakoty, czasem z kamienia, wapienia albo marmuru.
Plakiety te mogły być pokryte ornamentem. Popularny był zwłaszcza antemion. Często spotykane kształty to trójkąt i półokrąg. Wiele antefiksów ozdobionych było przedstawieniami figuralnymi, popiersiami mężczyzn i kobiet, a także postaci mitologicznych i potworów. W starożytności takie elementy często produkowano we wcześniej przygotowanych formach, wyciskając odpowiedni kształt w glinie. Wypalone antefiksy malowano.
Antefiksy ozdabiały dachy wielu budynków o reprezentacyjnym charakterze, przede wszystkim świątyń i pałaców, w okresie rzymskim także prywatnych rezydencji.  




Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Antefiksy, dekoracja, starożytny Rzym
  • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
    TVrama

    Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

    Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

    • skomentuj
    • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.