Antemion

Ornament składający się z zestawionych naprzemiennie motywów palmety i lotosu bądź innego motywu roślinnego. Powszechny w starożytnej Grecji i Rzymie.

Sam termin pochodzi z greki, dosłownie oznacza „kwiatek”, ale ornament przejęty został przez Greków z Bliskiego Wschodu. Początkowo znajdował zastosowanie przede wszystkim w dekoracji ozdobnej ceramiki, ale został zaadaptowany przez antycznych architektów i wykorzystywany przy zdobieniu różnych części budowli. Motyw ten pojawia się często w akroterionach i antefiksach, ornament ten zdobi też stele.  
Antemion był stosowany w sztuce i architekturze nowożytnej, zwłaszcza klasycystycznej. Antemion nowożytny może przyjmować postać pionowego pasa, podczas gdy w starożytności stosowany był z reguły jako pas poziomy.

Inne ornamenty typowe dla architektury Grecji antycznej - powiązane hasła: akant, antemion, astragal, bukranion, kimation, meander, palmeta, spirala

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Antemion, dekoracje, ornament, starożytna Grecja, starożytny Rzym
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.