Antresola

Antresola to dodatkowa przestrzeń wydzielona w przestrzeni parteru lub pietra, nie będąca osobną kondygnacją. Antresolę można wybudować w pomieszczeniu o odpowiednio dużej wysokości, tak, by przez podział utworzyć kolejną powierzchnię użytkową. Antresola ma powierzchnię mniejszą od pomieszczenia, w którym się znajduje, przy czym nie może być zamknięta przegrodami budowlanymi ze wszystkich stron.
Antresole są budowane w m.in. w halach przemysłowych, magazynach i zakładach produkcyjnych.
Są również montowane w domach i mieszkaniach, zwłaszcza tych o ponadstandardowej wysokości, np. starych kamienicach czy dawnych obiektach przemysłowych (lofty). Właściciele mieszkań powiększają w ten sposób powierzchnię użytkową. Najczęściej na antresoli ulokowana jest niewielka sypialnia, niekiedy biblioteczka czy miejsce do przechowywania rzeczy.
Pod podestem bywa umieszczany kącik wypoczynkowy, garderoba albo szafa.
Nazwa pochodzi z francuskiego entresol (między piętrami).

Powiązane hasła: kondygnacja, mezzanino, split levels.

Artykuły w Archiramie
Hiszpański dom z obszerną antresolą
Jak urządzić bardzo, bardzo małe mieszkanie? Antresola w 13 metrowej kawalerce Szymona Hańczara
Loft Zurita w bieli i drewnie

Autor: KZ
Data publikacji: 29.01.2016 13:40
Tagi: antresola, architektura wnętrz, małe mieszkanie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.