Arena

Arena to usytuowany w centrum rzymskiego amfiteatru czy cyrku plac, z reguły w kształcie koła lub elipsy, otoczony rzędami siedzisk. Nazwa pochodzi od drobnoziarnistego piasku, którym wysypany był plac (łac. harena) – w krwawych widowiskach w piasek wsiąkała krew, a jasna, równa przestrzeń była dogodnym tłem, pozwalającym na obserwowanie szczegółów wydarzeń. Arena była miejscem, na którym toczyły się popularne publiczne spektakle – walki gladiatorów lub dzikich zwierząt, turnieje i inne widowiska.

Arena w średniowieczu i później

W wiekach średnich „areną” nazywano przestrzeń, w której urządzane były gonitwy, turnieje i dworskie zabawy.
W wieku XVIII areną zaczęto nazywać jeden z elementów barokowego ogrodu, niewielki okrągły plac.
Współcześnie areną określa się kolistą przestrzeń, na której odbywają się przedstawienia cyrkowe. Słowo „arena” występuje też często w nazwach własnych obiektów sportowych, hal widowiskowych (hala widowiskowo-sportowa Arena w Poznaniu, Atlas Arena w Łodzi, PGE Arena w Gdańsku, projekt Solisko Arena i inne).

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: arena, starożytny Rzym, teatr
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.