Arkada

Arkada to łukiem wspartym na dwóch kolumnach lub filarach. Arkada może być pojedynczym elementem architektonicznym, albo, najczęściej, układać się w rzędy. Arkady mogą otaczać dziedzińce, krużganki, dzielić przestrzeń na mniejsze części, oddzielać nawy kościołów itd.
Arkady mogą pełnić funkcje konstrukcyjne albo czysto dekoracyjne.
Ten element architektoniczny stosowany był na dużą skalę w architekturze starożytnego Rzymu. Wielopoziomowe ciągi arkad ułatwiały budowę akweduktów i mostów. Dojrzała architektura rzymska stosowała arkady także przy wznoszeniu dużych budowli użyteczności publicznej, takich jak Koloseum.
Arkady były wykorzystywane w architekturze średniowiecznej, w renesansie otaczano nimi dziedzińce (np. krużganki na Wawelu).

W XXI wieku wyraz „arkady” często stosowany jest w nazwach własnych centrów handlowych – warszawska Arkadia czy Arkady Wrocławskie . To echo znaczenia, jakie „arcade” ma w języku angielskim. Od XVIII wieku oznacza ono między innymi ciąg sklepów we wspólnej przestrzeni, pasaż handlowy. Takie arkady ze sklepami pod każdym łukiem to np. Covered Market założony w Oksfordzie w latach 70. XVIII stulecia.   

Powiązane hasła: ślepa arkada, fryz arkadkowy

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Arkada, kolumny, Łuk
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.