1 2 3 4 5

Arsenał

Arsenał (zbrojownia, staropolska nazwa – cekhauz, cekauz) to budynek albo zespół budynków, których główną funkcją jest przechowywanie broni, amunicji oraz sprzętu używanego na wojnie; jeden z obiektów architektury militarnej.
Arsenał był dawniej nie tylko magazynem, ale też miejscem, w którym produkowano i naprawiano broń.
Bryła arsenału często była solidna, murowana, niekiedy miała cechy obronne, z reguły była zabezpieczona przed dostępem niepowołanych osób.

Arsenał mógł być też budowlą reprezentacyjną, jak Wielka Zbrojownia w Gdańsku. Manierystyczny budynek z elewacją dekorowaną motywami militarnymi był najbardziej efektownym świeckim obiektem, wzniesionym w Gdańsku w XVII wieku. Od początku zgromadzona w gmachu broń była kunsztownie ułożona i prezentowana (zbroje na manekinach, towarzysząca broni kolekcja obrazów i rzeźb), arsenał pełnił więc równocześnie funkcję magazynu broni i swego rodzaju muzeum militariów.

Inne przykłady: Arsenał Królewski w Warszawie (obecnie w budynku działa Państwowe Muzeum Archeologiczne), Zbrojownia Drezdeńska, Zeughaus w Berlinie, zbrojownia na Kremlu w Moskwie.


Powiazane artykuły w Archiramie
Wojskowa baza biurowa w dawnym forcie>>


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Arsenał, broń
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.