1 2 3 4 5

Astragal

Astragal – perełkowanie, to rodzaj ciągłego ornamentu charakterystycznego dla architektury Grecji i Rzymu. Pasowy ornament składa się z szeregu nieco wypukłych, płaskorzeźbionych pałeczek przedzielonych perełkami, krążkami albo fasetowanymi owalami. Poszczególne elementy (pałeczki lub krążki) mogą być pojedyncze albo podwójne, co pozwala na różnicowanie efektów.
Inne ornamenty charakterystyczne dla architektury starożytnej Grecji: akant, antemion, bukranion, kimation, meander, palmeta, spirala


Astragal pojawiał się w architekturze antycznej i późniejszej (architektura romańska, renesansowa, klasycystyczna) jako dekoracyjny profil, oddzielający głowicę kolumny od jej trzonu. Czasem element ten pojawia się także w dekoracyjnie ujętej bazie kolumny.

Astragal – inne znaczenia
1. Kość skokowa, kształtem zbliżona do sześcianu, używana w starożytności jako kostka do popularnych gier hazardowych.  
2. Antyczne naczynie ceramiczne o charakterystycznej bryle, naśladujące kształt kości do gry, niekiedy używane w trakcie antycznych uczt.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Astragal
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.