Baza

Baza to najniżej położona część kolumny. Spoczywa na niej ciężar kolumny, filaru czy pilastra. Jest jednym z podstawowych elementów stosowanych w porządkach architektonicznych. W architekturze starożytnej Grecji nie pojawiała się tylko w porządku doryckim, w którym trzon znajdował się wprost na stylobacie.

Baza - budowa

W klasycznej architekturze baza to kamienna płyta, najczęściej ozdobiona obiegającymi ją torusami. Kamienne, wyprofilowane „wałki” rozdzielają wklęsłe trochilusy. Torus może być pojedynczy, albo kilkukrotnie powtórzony, przy czym torusy położone niżej mają najczęściej średnicę większą od innych.
Wariant z dwoma torusami i i pojedynczym trochilusem to tzw. baza attycka, szeroko rozpowszechniony typ bazy jońskiej.  Baza małoazjatycka ma dwie wklęski, jeden wypukły wałek i łączące te elementy pasy ozdobione astragalami.
Najczęściej poniżej bazy znajduje się kamienna płyta, plinta. Niekiedy jako „bazę” określa się również inne kombinacje tych elementów.

Baza poza architekturą starożytną

W architekturze romańskiej baza przyjmowała różne formy. Jej bryła była ozdabiana ornamentami i rzeźbą figuralną (szpony, żabki).
Baza to także cokół rzeźby, pomnika, czy inne niewielkie podwyższenie, na którym umieszczone zostały dzieła sztuki lub małej architektury.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura Grecji, baza, porządek architektoniczny
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.