Belka

Belka to poziomy albo ukośny element konstrukcyjny. W konstrukcji belka przejmuje obciążenia z powierzchni poziomych, przenosi je na podpory. Te ostatnie to zarówno ściany, jak słupy, filary i kolumny. Belka pracuje na zginanie i ścinanie, musi być wykonana z materiału odpornego na takie obciążenia. Nie jest belką element przenoszący obciążenia tylko wzdłuż jej osi. W dawnej architekturze podstawowym materiałem z którego wykonywano belki było drewno, łączące stosunkowo niewielki ciężar z dużą wytrzymałością. Ograniczeniem długości belki był dostępny surowiec. Obecnie wytwarzane są belki z drewna klejonego, o lepszych parametrach niż drewno lite. Potocznie belką nazywa się każdy wykonany z drewna element konstrukcyjny, jeśli tylko ma wydłużony kształt i przekrój o odpowiednio dużych wymiarach. Zgodnie z polskimi przepisami, dolną granicą wymiarów jest 120x200 mm.

W niektórych obiektach elementy służące jako belki wykonane były także z kamienia, jednak w tym przypadku długość pojedynczej belki była ograniczona. We współczesnej architekturze belki są najczęściej metalowe, albo wykonana z żelbetu.

Belka przenosząca obciążenia z innych belek jest nazywana podciągiem.  

Powiązane hasła: architektura drewniana, kalenica, konstrukcja szkieletowa drewniana, słup, system lath,

Autor: KZ
Data publikacji: 20.09.2016 12:11
Tagi: architektura drewniana
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.