Bieg schodów

Bieg schodów, czy też bieg schodowy, to nazwa szeregu stopni (przynajmniej dwóch), połączonych ze sobą. Taki ciąg schodów łączy poszczególne kondygnacje budynków, albo poziomy przestrzeni publicznych, jak położone na różnej wysokości powierzchnie placu.  
Stosowane są różne warianty biegu schodów: proste „I”, w kształcie „L”, „U”, „C”, schody łukowe, schody kręcone. Schody mogą być jednobiegowe, ale liczba biegów może być też większa (dwa, cztery).  

Bieg to jeden z elementów schodów. W konstrukcji schodów wyróżnia się także:  
- podesty, czyli spoczniki; te platformy rozdzielają poszczególne biegi schodowe. Służą do zmiany kierunku biegów, pozwalają użytkownikom na wypoczynek. Na podestach znajdują się wejścia do pomieszczeń – korytarzy, apartamentów, mieszkań. Spoczniki znajdują się na poszczególnych kondygnacjach, to tzw. spoczniki piętrowe, lub między nimi (spoczniki międzypiętrowe).
- stopnie, złożone z płaszczyzny poziomej (podnóżek, stopnica, posunięcie) oraz pionowej (odpowiednio: przednóżek, podstopnica, podniesienie),
- balustrady z poręczą, ewentualnie pochwytu, połączonego wprost ze ścianą.

Duszą nazywa się przestrzeń między dwoma biegami schodów.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Bieg schodów, schody
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.