BIM

BIM, skrót od Building Information Modeling, czyli modelowanie informacji o budynkach. Stosowana we współczesnej architekturze i budownictwie metoda projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem.

Podstawą jest wykonanie cyfrowego modelu obiektu. Odzwierciedla on właściwości budynku, przy czym zmiana jednego parametru automatycznie wpływa na pozostałe (projektowanie parametryczne), modyfikując dane geometryczne i materiałowe. Dzięki temu użytkownicy mają dostęp do danych dotyczących koniecznego zużycia materiałów, kosztów realizacji, zmieniającej się powierzchni itd. Projektanci mogą więc przetestować różne warianty.
Wszystkie osoby zaangażowane w proces projektowy używają tego samego modelu, co ułatwia koordynację i umożliwia zapoznanie się z całym projektem. Pomaga też w nawiązaniu kontaktu między osobami z różnych branż.

Model może być wykorzystany do podejmowania decyzji, umożliwia przygotowanie spójnej dokumentacji budowlanej. Nadaje się także do prezentacji, ułatwiając kontakt z inwestorem.


W kolejnych etapach model może być wykorzystany w trakcie budowy, a następnie eksploatacji zrealizowanego budynku.

Data publikacji: 22.10.2015 16:15
Tagi: architektura współczesna, BIM
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.