Brosza

Element dekoracyjny, rzeźbiony, wystający z płaszczyzny, np. drzwi, lub będący osłonięciem przecięcia żeber w sklepieniu gotyckim.
W tym drugim znaczeniu może być rozumiany jako dekoracja zwornika.

Brosza może być wykonana z kamienia, czasem z drewna lub innych materiałów. Szczególnie efektowne przykłady brosz spotykane są w architekturze późnego gotyku, zwłaszcza w dekoracji wielkich katedr gotyckich. W tych dekoracyjnych detalach widoczne jest bogactwo wyobraźni i motywów średniowiecznej rzeźby. Wzory brosz są bardzo zróżnicowane. Wiele brył ozdobionych jest motywami floralnymi. Inne noszą na sobie motywy heraldyczne, sceny z Biblii (niekiedy wielopostaciowe). Często spotykane są wizerunki zwierząt, ptaków i ludzi. Ludzkie twarze i postacie często są groteskowe, z przerysowanymi rysami twarzy. Rzeźbiarze chętnie przedstawiali też fantastyczne hybrydy, zwłaszcza ludzi-rośliny, o twarzach ozdobionych np. pofalowanymi liśćmi akantu.

Brosza - powiązane hasła: architektura gotycka, katedra, łuk gotycki, sklepienie, żabka

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Brosza, dekoracje
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.