Brown roof

Brown roof, brązowy dach, to termin określający rodzaj pokrycia dachowego, będącego podłożem dla roślin. W odróżnieniu od bardziej popularnych w Polsce zielonych dachów, brown roof wykonywany jest najczęściej z dostępnych na miejscu materiałów. Do budowy wykorzystywane są ziemia z wykopów budowlanych, pokruszone cegły i gruz, czasem zmieszane z lekkimi substratami. Na takim podłożu ma rozwijać się ekosystem zbliżony do naturalnego, z lokalnymi roślinami i populacją owadów i innych drobnych zwierząt. Celem jest budowa zróżnicowanej, bogatej biocenozy i ograniczenie wpływu budowli na środowisko naturalne. Niekiedy ogrody zakładane są w taki sposób, by stały się wygodnym środowiskiem życia dla zagrożonych gatunków, w tym żyjących w miastach ptaków.

Brązowe dachy są nieco tańsze w budowie od dachów zielonych. W ciągu pierwszych dwóch - trzech lat od założenia wymagają jednak staranniejszej opieki. Po tym czasie pielęgnacja ograniczona jest do minimum.
Podobne są również zalety i wady obu typów dachów. Zakładane są w podobnych obiektach, wymagając ze względu na ciężar pokrycia odpowiednio solidnej konstrukcji i dachu płaskiego, lub o niewielkim spadku.
Realizacja brązowych dachów nastręcza pewnych trudności także ze względu na obowiązujące przepisy – gruz wykorzystywany do pokrycia dachów nie może zawierać wielu substancji uznanych za niebezpieczne.

Autor: KZ
Data publikacji: 14.01.2015 14:45
Tagi: architektura współczesna, dach, zielony dach
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.