Bulwar

Bulwar, z francuskiego boulevard, czyli bastion. Pierwotnie nazwa szerokich, reprezentacyjnych ulic wybudowanych w Paryżu na miejscu dawnych miejskich fortyfikacji, a w bardziej ogólnym znaczeniu – dróg otaczających centrum, w odróżnieniu od alej wybiegających promieniście z centrum miasta. System ten został wprowadzony został przez barona Haussmanna podczas wielkiej przebudowy Paryża z lat 1853-1870.
Terminem bulwar zaczęto nazywać także inne eleganckie, zwykle wysadzane drzewami ulice służące jako miejsce spacerów.
Obecnie bulwar, poza kontekstem historycznym, oznacza najczęściej promenadę nadbrzeżną, wytyczoną wzdłuż brzegu morza, rzeki lub jeziora, w porcie lub marinie (nowe bulwary nad Wisłą w Warszawie).

Przykłady: Les Grands Boulevards w Paryżu, Promenade des Anglais w Nicei
Przykłady w Polsce: Bulwar Nadmorski w Gdyni, Wały Chrobrego w Szczecinie, bulwar nadwarciański w Gorzowie Wielkopolskim

Powiązane hasła: aleja, korso, nowy urbanizm, promenada, ulica, urbanistyka  


Artykuły w Archiramie
Metamorfoza bulwarów wiślanych w Warszawie >>
Bulwar staromiejski we Wrocławiu >>
Przystań w Bydgoszczy >>

Autor: KZ
Data publikacji: 18.01.2016 10:42
Tagi: bulwar, urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.