Caldarium

Caldarium to jedno z pomieszczeń w termach, czyli publicznych łaźniach – budynku użyteczności publicznej typowym dla architektury starożytnego Rzymu. Caldarium było najbardziej ciepłym w ciągu pomieszczeń (por. tepidarium, frigidarium). Znajdował się w nim basen wypełniony gorącą wodą.
Wysoką temperaturę zapewniał system ogrzewania podpodłogowego hypocaustum, z kanałami przebiegającymi po posadzką.
Gorąca podłoga mogła być polewana wodą. Powstająca w ten sposób para sprawiała, że wnętrze caldarium przypominało sunę. W rzymskich termach znajdowała się często także przestrzeń służąca jako sauna sucha, laconicum. Upał wywoływał intensywne pocenie, oczyszczając skórę. Bród i pot usuwano specjalnymi skrobaczkami, nacierając wcześniej ciało oliwą. Mydło nie było w starożytnym Rzymie popularnym środkiem higienicznym. Choć znane, stosowane bywało przede wszystkim do pielęgnacji włosów.
We współczesnej architekturze termin caldarium bywa niekiedy stosowany w odniesieniu do pomieszczeń o podgrzewanej podłodze w spa i centrach odnowy biologicznej.

Autor: Krzysztof Zięba
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Caldarium, łaźnie rzymskie
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.