Chrzcielnica

Chrzcielnica – to duże naczynie, zbiornik na wodę święconą, używaną w czasie sakramentu chrztu w kościele chrześcijańskim. Forma chrzcielnicy i jej dekoracje w różnych epokach były odmienne. Najczęściej spotykana jest bryła zbliżona kształtem do kielicha. Taka forma przyjęła się Europie w XII wieku, wraz ze zmianą obrzędu chrztu. Chrzcielnica kielichowata składa się z czaszy wypełnionej wodą, osłoniętej pokrywą; trzonu, niekiedy z zaznaczonym nodusem – jak w kielichu mszalnym; bazy.

Przekrój może być kołem albo wielokątem, rzadko trójkątem. Chrzcielnica może być wykonana z kamienia – marmuru, granitu lub innych skał, metalu (często brązu, czasem z ołowiu) albo z drewna. Może być bogato dekorowana. Szczególnie efektowną formę nadawano chrzcielnicom w okresie baroku.  
W kościołach włoskich chrzcielnica znajdowała się w wydzielonym budynku, baptysterium.

W kościołach wczesnochrześcijańskich i romańskich obrzędu chrztu dokonywano przez zanurzenie całego ciała, istniały więc specjalne baseny, zazwyczaj opuszczone poniżej poziomu podłogi, w formie krzyża wpisanego w ośmiobok.

Dla katolików chrzcielnica jest istotnym elementem kościoła, najświętszym miejscem po ołtarzu i tabernakulum. Może znajdować się w kościele parafialnym, w kościołach pielgrzymkowych czy zakonnych nie udziela się chrztu.

Autor: KZ
Zdjęcia: Wikimedia Commons
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: architektura sakralna, Baptysterium, Chrzcielnica, kościół
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.