Coworking

Coworking, a angielskiego co-working, „pracować razem”, to zyskująca popularność od początku XXI wieku forma pracy w przestrzeni dzielonej z innymi osobami nie zatrudnionymi tą samą firmę. W coworkingu indywidualni pracownicy, freelancerzy, rzadziej grupy lub firmy, wynajmują pomieszczenie tylko na krótki, określony czas, dni albo godziny. Popularna jest także opcja hot desk – ruchomego biurka.
Z punktu widzenia użytkownika, do zalet coworkingu należą możliwość pracy w środowisku biurowym – poza własnym mieszkaniem, bez konieczności wynajmowania biura na stałe. Daje to większą elastyczność, umożliwia oddzielenie strefy prywatnej od pracy, ogranicza formalności, może też zmniejszyć koszty, daje też adres firmie. Wiele biur udostępnia sale konferencyjne oraz sprzęt biurowy (rzutniki, skanery, kserokopiarki itp.). W niektórych przypadkach miejsce pracy jest udostępniany za minimalne opłaty, np. przez instytucje publiczne, albo w ramach promocji komercyjnych przedsiębiorstw.
Coworking popularny jest przede wszystkim w dużych miastach, w związku z rosnącą popularnością tej formy pracy współdzielone biura otwierane są także w mniejszych miejscowościach. Najwięcej współdzielonych biur  w 2014 roku działało w USA, kolebce coworkingu. Początki tego stylu pracy wiążą się z San Francisco.
Por. open space, homeworking, biurowiec

Autor: KZ
Data publikacji: 28.07.2015 15:42
Tagi: biurowce, coworking
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.