Czopuch

Czopuch to element łączący piec, kocioł czy kominek z pionowym kanałem w kominie. Służy do odprowadzania spalin z paleniska. Powinien być możliwie najkrótszy i przeprowadzony w linii prostej. Ma to jak najmniej ograniczać ciąg powietrza. Połączenie z piecem i przewodem kominowym powinno być szczelne. Zakończenie czopucha nie może być wepchniete zbyt głęboko w przewód kominowy. Czopuch wykonywany jest z niepalnego, odpornego na uszkodzenia materiału, najczęściej z grubościennych rur ze stali zwykłej, czyli czarnej. Inne możliwe do zastosowania materiały to żeliwo, materiały ceramiczne, stal nierdzewna w przypadku kotłów gazowych oraz olejowych. Niekiedy w instalacjach z kotłami kondensacyjnymi używane są rury z tworzyw sztucznych.

Niekiedy czopuch wykonywany jest błędnie z rur wentylacyjnych albo kanalizacyjnych. Materiały, z których wykonane są takie rury pod wpływem wysokiej temperatury i reakcji chemicznych ulegają szybko uszkodzeniu.

Czopuch może być dodatkowo wyposażony w przepustnicę spalin, otwór pomiarowy spalin, otwory rewizyjne czy tłumik hałasu.
Tzw. czopuch hybrydowy służy do sztucznego wzmocnienia ciągu.

Powiązane hasła: hypocaustum, komin, kominek, piec

Autor: KZ
Data publikacji: 9.02.2016 13:57
Tagi: komin
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.