Dach

Górna, najwyższa część budynku, mająca za zadanie przykrycie i osłanianie go przed wpływami atmosferycznymi. 

Dach podzielić można na konstrukcję nośną i utrzymywane przez nie pokrycie. Obie części składają się z mniejszych elementów i mogą mieć złożoną budowę. Stopień nachylenia, kształt dachu, materiał pokrycia w znacznej mierze zależą od klimatu, ilości opadów, a także stylu i wielkości bryły budynku.

Do wykonania konstrukcji dachu wykorzystywane było tradycyjnie drewno. Ten materiał budowlany wciąż często pojawia się w konstrukcji małych i średniej wielkości dachów. Wykorzystywane są również konstrukcje stalowe i żelbetowe. We współczesnej architekturze do przekrywania znacznych powierzchni używa się również drewna klejonego (np. w salach gimnastycznych, aulach, krytych basenach).

Do pokrywania dachów stosowane są różne materiały. Tradycyjnie używane były do tego celu: trzcina i słoma (strzecha), gont, wióry drzewne, łupek, dachówki, blacha ołowiana lub miedziana i inne.

Współcześnie systemy pokrycia dachu zawierają z reguły membrany izolacyjne oraz warstwy wodoodporne, do pokrywania dachów używa się m.in. blachodachówki, papy, dachówek cementowych, gontu bitumicznego i innych materiałów. Niektóre używane w XX wieku materiały wyszły z użycia, jak eternit. We współczesnej architekturze większą popularność zdobywają tzw. zielone dachy, pokryte roślinnością.

Dach składa się z: kalenicy, kosza, połaci dachowej, okapu, mogą się na nim znajdować także dodatkowe elementy (komin, okna, piorunochron, system rynien, rzygacze itd.).

Kształt dachu:
Dach płaski,
Dach pulpitowy
Dach dwuspadowy, siodłowy,
Dach czterospadowy,
Dach mansardowy
Dach wklęsły, dach pogrążony, dach wgłębiony,
Dach namiotowy,
Dach szedowy,
Dach wieżowy,
Dach wielopołaciowy,
Kopuła.

Autor: KZ
Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dach, konstrukcja
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.