Dach namiotowy

Dach namiotowy to rodzaj dachu stosowanego m.in. w architekturze sakralnej, charakteryzuje się połaciach w kształcie trójkąta. Wierzchołki wszystkich połaci  zbiegają się w jednym wierzchołku. Ten rodzaj dachu stosowany jest do przekrywania obiektów o planie wielokąta foremnego. Zależnie od liczby boków wielokąta, także liczba trójkątnych połaci może być różna.

Dach namiotowy na planie kwadratu bywa niekiedy mylony z dachem czterospadowym, odróżnia się jednak od tego ostatniego brakiem kalenicy.  Konstrukcja takiego dachu charakteryzuje się zbieganiem grzbietów w jednym punkcie. Najłatwiejszy do wykonania jest w dach namiotowy w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Dach namiotowy bywa też nazywany piramidowym, ze względu na podobieństwo do słynnych grobowców ze starożytnego Egiptu.
Szczególną odmianą dachu namiotowego jest dach stożkowy, stosowany w budynkach na planie koła czy owalu, najczęściej w wieżach.
Dach namiotowy uważany bywa za łatwy w konstrukcji, równie atrakcyjnie wygląda oglądany z różnych stron. Jest też odporny na silne wiatry. Ze wadę może być uważana niewielka powierzchnia poddasza nadająca się do wykorzystania. Ze wszystkich stron ograniczają ją skosy dachu, a okna mogą być zamontowane tylko w połaciach dachowych.  

Autor: KZ
Data publikacji: 18.12.2014 13:22
Tagi: dach, konstrukcja
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.