Dach pulpitowy

Dach pulpitowy  to rodzaj dachu o jednej tylko połaci dachowej, czyli dach jednospadowy. Przypomina dach płaski, ale różni się od niego nachyleniem połaci, występowaniem spadku.
Dach pulpitowy jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy dachem płaskim, a dwuspadzistym dachem stromym.
Do zalet dachu połaciowego należą stosunkowo prosta konstrukcja i niewielki koszt budowy. Ten rodzaj dachu stosowany jest często w przybudówkach, garażach, szopach, a także w sytuacji, gdy wąski budynek usytuowany jest blisko granicy działki. Woda opadowa odprowadzana jest dzięki temu tylko do wnętrza działki, nie wpływa na sąsiednią posesję. Dach pulpitowy stosowany jest także w domach jednorodzinnych, budynkach gospodarczych, altanach działkowych itp.

Zaletą tego rodzaju dachu jest możliwość wykorzystania poddasza do celów użytkowych, ze względu na brak skośnych ścian większa część poddasza może być zaadaptowana np. do celów mieszkalnych.

Dach pulpitowy – budowa

Ściany boczne budynku przekrytego dachem pulpitowym nazywane są ścianami szczytowymi. Tylna ściana na wysokości poddasza określana jest jako ściana pulpitowa. Ściana ta, ze względów przeciwpożarowych może być wyniesiona powyżej poziomu dachu. Zamykająca dach pulpitowy ściana ma zazwyczaj zbyt niewielką grubość, by stanowić podparcie dla krokwi, konstrukcja dachu jest zwykle wznoszona niezależnie od niej. Zazwyczaj krokwie dachu jednospadowego opiera się na ścianie stolcowej sąsiadującej ze ścianą pulpitową.


Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dach, dach pulpitowy
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.