Dachówka bitumiczna

Dachówka bitumiczna, gont bitumiczny – rodzaj pokrycia dachowego, przypominającego ozdobnie naciętą papę z kolorową posypką. Efekt przypominać może dachówkę lub gont.

Dachówka bitumiczna składa się z kilku warstw. Na osnowie z włókna szklanego osadzona jest warstwa masy bitumicznej. Bitumy pod wpływem słońca stają się lepkie, łącząc poszczególne warstwy. Wierzch pokryty jest posypką mineralną lub ceramiczną. Nadają one pokryciu dachowemu pożądany kolor (np. czerwień klasycznej dachówki, zieleń, są też dostępne pokrycia cieniowane). Posypka zabezpiecza też głębiej leżące warstwy przed wpływem promieniowania UV. Niekiedy zamiast posypki producenci nakładają cienką folię metalową.

Dachówki dostępne są w różnych wzorach, m.in. naśladujących karpiówkę i sześciokątnych. Te ostatnie są tańsze, bo przy produkcji nie powstają odpady.

Ze względu na znaczną elastyczność dachówki bitumiczne muszą być układane na sztywnym i gładkim poszyciu, w odróżnieniu od np. tradycyjnej dachówki.

Do zalet dachówek bitumicznych należą stosunkowo niska cena, uniwersalność, niewielki ciężar. Pokrycie to nadaje się do różnych rodzajów dachów, także tych o skomplikowanych, wielokrotnie załamach bryłach.

Gont bitumiczny układać można na dachach o różnych stopniach nachylenia, choć nie na dachach płaskich. Za zaletę może być też uznana „miękkość” dachu – na takim pokryciu deszcz nie bębni, poddasze jest więc bardziej ciche. Dach pokryty dachówką bitumiczną można dość łatwo naprawić bez specjalnych umiejętności.
Niewielki ciężar pokrycia pozwala na zastosowanie lżejszej, a więc tańszej konstrukcji dachu w porównaniu z większością rodzajów pokryć.
Pewną wadą jest konieczność układania na gładkich płytach.

Autor: KZ
Data publikacji: 22.12.2014 13:12
Tagi: dach, dachówka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.