Dachówka marsylska

Dachówka marsylska, czyli marsylka, to rodzaj ceramicznej dachówki zaopatrzonej w zakładki ze wszystkich stron, co daje pokryciu dachowemu dużą szczelność. Marsylka to prostokątna dachówka, o konstrukcji wzmocnionej centralnym żeberkiem lub rombem. Wygięcie z boku daje możliwość szczelnego połączenia ze znajdującymi się obok dachówkami. Szeroka krawędź zachodzi pod krawędź płytki z poprzedzającego rzędu. Ten rodzaj dachówek wprowadzony został do produkcji w pierwszej połowie XIX stulecia. Nowy wzór ułatwiał układanie szczelnych pokryć dachowych na dachach o mniejszym kącie nachylenia.
Po raz pierwszy tłoczone dachówki zakładkowe zostały opatentowane na przełomie lat 30. i 40. XIX wieku przez Josepha i Xaviera Gilardoni (por. dachówka Gilardonich).
Dachówki typu marsylskiego produkowane były w wielu wariantach, różniących się w zależności od standardu producenta. Poszczególne modele miały odmienną liczbę zamków, wielkość, grubość i wykończenie. Poza najbardziej rozpowszechnionymi dachówkami w naturalnym, czerwonym kolorze, już w XIX wieku dostępne były także dachówki w innych kolorach. Stosowano je przy realizacji prestiżowych budowli, szczególną popularnością cieszyły się w Burgundii.

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: dachówka, dachówka marsylska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.