Decorated Style (gotyk ozdobny)

Decorated Style, gotyk ozdobny, to dojrzała faza gotyku angielskiego, wyróżniona przez brytyjskiego architekta Thomasa Rickmana (1776-1841), jednego z wczesnych badaczy angielskiej architektury gotyckiej. Rickman zaproponował podział na trzy okresy, biorąc pod uwagę cechy stylistyczne budowli:
 
early english, staroangielski (ok. 1180/75)
decorated style, dojrzały gotyk (ok. 1275/80)
styl perpendykularny, późna faza gotyku angielskiego (ok. 1380/20)

Elementem wyróżniającym poszczególne fasy są przede wszystkim maswerki gotyckich okien. Podział okien na mniejsze płaszczyzny, dobór form pozwala na datowanie budowli. W zależności od rysunku maswerku, Rickman wydzielił dwie fazy stylowe – geometryczną (1250/90) i krzywoliniową (1290/50). Wnętrza świątyń stały się bardziej wysmukłe, z ozdobnie opracowanym, bogatym detalem architektonicznym, bardziej skomplikowanymi sklepieniami o liczniejszych żebrach, często zastosowanych ze względu na estetykę.
W stylu tym wzniesiono wiele brytyjskich kościołów i katedr. Do znanych przykładów należą katedry w Lincoln, Carlisle i Lichfield, a także zrujnowane obecnie szkockie opactwo Melrose Abbey. We wszystkich z wymienionych świątyń cechy gotyku ozdobnego ma tylko część budowli, budowanych przez wiele lat, a przez to niejednolitych stylistycznie.  

Data publikacji: 8.01.2014 12:00
Tagi: Anglia, Decorated Style, gotyk ozdobny
  • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
    TVrama

    Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

    Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

    • skomentuj
    • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.