Dolmen

Dolmen to megalityczna budowla zbudowana zwykle z kilku wielkich głazów wkopanych w ziemię pionowo, oraz kamiennej płyty ułożonej na ich szczytach poziomo, jak blat stołu – stąd w ludowych opowieściach dolmeny były niekiedy opisywane jako stoły olbrzymów.
Pod płaskim blokiem – dachem powstaje rodzaj komory. Konstrukcja z głazów była pierwotnie pokrywana grubą warstwą ziemi, tworząc kurhan czy kopiec. Pod wpływem erozji wiele takich sztucznych pagórków zniknęło rozmytych przez wodę. Dolmeny są często opisywane jako monumentalne grobowce (por. mauzoleum), choć brak dowodów jednoznacznie potwierdzających taką ich funkcję. W pobliżu dolmenów odnajdywano szczątki ludzkie, mogły być one jednak wtórne, a nie związane z okresem budowy.  

Dolmeny wznoszono na terenie Europy, przede wszystkim obecnej Francji i Irlandii w okresie prehistorycznym, w neolicie. Najwięcej dolmenów datowane jest na okres 4000-3000 lat p.n.e. Podobne budowle kamienne znane są również z Azji i Afryki północnej.

Powiązane hasła: kromlech, megalit, menhir, tolos

Przykłady: Bagneux (Francja), Poulnabrone Dolmen, Gaulstown Portal Tomb (Irlandia), Salento (Włochy), dolmen de Pedra de Arca (Galicja, Hiszpania)

Więcej informacji
Bukowski Z., Dąbrowski K., Świt kultury europejskiej, Warszawa 1971
Kruk J., Milisauskas S., Rozkwit i Upadek Społeczeństw Rolniczych Neolitu, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Kraków 1999
Megality Europy, PWN, Warszawa

Autor: KZ
Data publikacji: 14.03.2016 15:46
Tagi: kromlech
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.