Dom egipski

Dom egipski, czyli budynek mieszkalny w starożytnym Egipcie, wznoszony był zwykle z nietrwałych, dostępnych lokalnie materiałów, czyli suszonej na słońcu cegły z gliny mieszanej z sieczką (por. adobe), papirusu i drewna. Nie były trwałe, jednak w gorącym i suchym egipskim klimacie mogły służyć przez lata.
Najbardziej prymitywne obiekty mieszkalne, używane przez ubogich Egipcjan, były lepiankami z trzciny papirusowej i rzecznego mułu.

Typowy dom egipski miał prostopadłościenną bryłę i plan zbliżony do prostokąta. Konstrukcję podtrzymującą dach wykonywano z drewna, ściany, podłogę i powierzchnię dachu z gliny. Płaski dach z obszernym tarasem był jedną z najważniejszych przestrzeni w domu. Służył jako sypialnia, miejsce pracy i wypoczynku. W dzień mieszkańców osłaniało przed słońcem lekkie zadaszenie z rozpiętej tkaniny albo trzcinowej maty. Na górny poziom domu można się było dostać po schodach ułożonych z niewypalanej cegły, a w wielu domach po drabinie.

Wnętrze bryły małego domu składało się tylko z jednego pomieszczenia. Służył on jako magazyn i schronienie w czasie niepogody, a także w najgorętszych godzinach. Z domem sąsiadowało niewielkie podwórze – dziedziniec. Całość otoczona była glinianym murem. Grubość ścian była znaczna, mogła przekraczać metr. Zamożniejsze rodziny dysponowały obszerniejszymi budynkami z większą liczbą pomieszczeń, a w obrębie murów mieścił się ogród z dającymi cień drzewami. Wiejskie siedziby miały także basen – zbiornik na wodę, usytuowany na środku dziedzińca.
Rezydencje niektórych zamożniejszych Egipcjan wyposażone były w toalety i łazienki.
Wyposażenie domów było skromne, obejmowało papirusowe maty, drewniane stoliki, skrzynie. Do przechowywania służyły kosze i gliniane naczynia. Egipcjanie znali łóżka, choć ubożsi spali raczej na trzcinowej macie. Zamiast poduszek używali jednak specjalnych drewnianych podpórek pod głowę.
Wygląd egipskiego domu znany jest dość dobrze dzięki przedstawieniom malarskim, a przede wszystkim dzięki modelom (por. makieta) zachowanym w grobowcach.

Por. architektura starożytnego Egiptu, dom grecki, dom rzymski, dom arabski, piramida, pałac, willa

Źródła
A.Lucas, J.Harris Ancient Egyptian Materials and Industries, 1962
N. Grimal, A History of Ancient Egypt, 1992

Autor: KZ
Data publikacji: 28.09.2015 16:30
Tagi: architektura egipska
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.