Dromos

Dromos to w architekturze starożytnej Grecji (głownie kultura mykeńska i minojska) oraz Etrurii korytarz prowadzący do wnętrza grobowca. Jest typowym elementem grobowców kopułowych, tolosów. W zależności od formy, jaka nadana została miejscu pochówku, dromos mógł być bezpośrednio wykuty w kamiennym podłożu, albo też lub wzniesiony z kamiennych bloków. Od znajdującej się w centrum obiektu komory grobowej dromos oddzielały drzwi. Częstym motywem dekoracyjnym było umieszczenie nad wejściem kamiennej płyty nadproża, w kształcie zbliżonym do trójkąta. Takie rozwiązanie pojawia się m.in. w tolosie znanym jako skarbiec Atreusza. Sam tolos, średnicy 14,5 i wysokości przeszło 13 metrów to jeden z największych tolosów, odpowiednie rozmiary ma też prowadzący do niego dromos. Ten pozbawiony zadaszenia korytarz ma 37 metrów długości i 6 szerokości, a jego ściany zbudowano z potężnych kamiennych bloków. Korytarz zamknięty jest dzieciometrową ścianą z prostokątnym wejściem.  
Por. mauzoleum, cenotaf.

Autor: KZ
Data publikacji: 2.01.2015 14:45
Tagi: architektura Grecji, dromos
 • Warszawskie Filtry z miedzianym dachem Odtwórz
  TVrama

  Warszawskie Filtry z miedzianym dachem

  Miedziany dach, wieńczący budynek warszawskich Filtrów, ma za zadanie korespondować z zabytkowym charakterem kompleksu Filtrów.

  • skomentuj
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.