Dzielnica


Dzielnica w urbanistyce to zwyczajowo wyodrębniona część miasta, zwykle z własną nazwą, wyróżniająca się typem zabudowy, dominująca funkcją, niekiedy strukturą społeczną. Na tej podstawie wyróżnia się m.in. dzielnice mieszkaniowe, handlowe, portowe itd. W wielu tradycyjnych społecznościach mieszkańcy identyfikują się ze swoją dzielnicą (contrada we Włoszech – z własnym patronem, zwyczajami, wyraźnie zaznaczaną odrębnością i poczuciem tożsamości; por. campanilismo).

Oficjalnie w podziale administracyjnym dzielnica to prawnie wydzielony obszar gminy miejskiej. Taka pomocnicza jednostka administracyjna jest zarządzana przez radę dzielnicy, ma pewną autonomię, niekiedy, w przypadku największych miast ma także własnego burmistrza. Liczba dzielnic w poszczególnych miastach jest różna, w 2015 roku Gdańsk miał aż 34 dzielnice, Warszawa 18- podobnie jak Kraków, Łódź 5.

Powiązane hasła: contrada, kwartał, miasto, osiedle, slumsy

Artykuły w Archirama.pl
19. Dzielnica w Warszawie nagrodzona >>

Nowa dzielnica Gdańska, czyli projekt Airport City >>
Rzym nowoczesny, czyli dzielnica Mussoliniego >>
Zmiany na Zabłociu, czyli rewitalizacja w Krakowie >>


 
Autor: KZ
Data publikacji: 15.03.2016 14:10
Tagi: urbanistyka
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.